A második negyedév végére létrejöhet a megállapodás Magyarország, az EU és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) között egy új finanszírozási programról, és a magyar kormány valószínűleg megvárja a tervezett devizakötvény-kibocsátással az egyezményt - jósolták szerdai előrejelzésükben londoni felzárkózó piaci elemzők.
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) európai feltörekvő térségi közgazdászai befektetők számára összeállított helyzetértékelésükben azt valószínűsítették, hogy ha a magyar kormány az április 7-ei határidőre az EU által kért intézkedések "szellemiségének megfelelő" választ terjeszt be, akkor a hivatalos tárgyalások április vége felé megkezdődhetnek, és így lehetővé válhat a megállapodás véglegesítése annak a negyedévnek a végére.
A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői közölték: várakozásuk szerint két évre szóló, 10-15 milliárd eurós készenléti programról születhet egyezmény. A ház szerdai prognózisa szerint Magyarország csak azután jelenik meg az eurokötvény-piacon, amikor az IMF/EU-hitelprogram már végleges formát öltött, "vagy legalábbis (a tárgyalások) nagyon előrehaladott állapotban vannak".
Más nagy londoni házak sem zárják ki a második negyedévi IMF/EU-megállapodás lehetőségét - bár ebben megoszlanak a citybeli elemzői vélemények -, a megállapodás előtti esetleges devizakötvény-kibocsátásról pedig több londoni befektetési és elemzőcég azt közölte, hogy éppen az IMF/EU-megállapodás esélyeinek piaci megítélése szempontjából negatív fejleménynek tartaná.
A BNP Paribas bankcsoport elemzői befektetők számára összeállított, áprilisra szóló - Londonban már hozzáférhetővé tett - globális havi előrejelzésükben Magyarországgal kapcsolatban azt jósolták, hogy a kormány az idei második negyedévben várhatóan megállapodásra jut az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal egy hozzávetőleg 15 milliárd eurós finanszírozási csomagról, és ezután megkezdődhet az eddigi jegybanki kamatemelések visszafordítása is.
A ház szerint azonban ha esetleg mégsem - vagy csak jelentős késéssel - sikerül egyezségre jutni az unióval és az IMF-fel, az a számottevően magasabb kamatok mellett további hitelminősítői osztályzatrontásokhoz vezethet, és "sokkal gyengébb" befektetési és GDP-növekedési profilt eredményezhet.
A Fitch Ratings - a legnagyobb európai hitelminősítő - minap összeállított elemzése szerint bár a túlzottdeficit-eljárás, valamint a magyar jegybanktörvénnyel és a bírói karral kapcsolatban az EU-val folytatott vita nem kapcsolódik kifejezetten össze, mégis "széleskörű az a várakozás", hogy az államháztartási deficittel kapcsolatos EU-elvárásokat is teljesíteni kell, mielőtt az IMF/EU-finanszírozás Magyarország számára elérhetővé válik.
A Fitch azonban közölte: várakozása szerint Magyarország hiteles államháztartási deficitcsökkentő programot fog kidolgozni annak érdekében, hogy "még tavasszal" elérhető legyen a finanszírozási megállapodás az EU-val és a valutaalappal. A Fitch Ratings szerint ennek eredményeként valószínűsíthető az is, hogy az EU visszavonja döntését 495 millió euró felfüggesztéséről a Magyarországnak jövőre rendelkezésre álló, 1,7 milliárd eurós kohéziós pályázati keretből.
A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének felzárkózó térségi elemzőstábja a devizakötvény-kibocsátás időzítéséről minap összeállított helyzetértékelésében közölte, hogy az IMF/EU-megállapodás előtti magyar devizakötvény-kibocsátást - még annak sikere esetén is - negatív fejleménynek tartaná, különösen abban az esetben, ha a kibocsátásra olyan időszakban kerülne sor, amikor az unióval és a valutaalappal folytatott tárgyalásokon még nem történt előrelépés.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ugyanis ez azt jelezné a piacnak, hogy a magyar hatóságok az IMF/EU-program helyett "alternatív finanszírozási forrásokat keresnek". A ház szakértőinek vélekedése szerint a megállapodás előtti devizakötvény-kibocsátás azt is sugallhatná a piacnak, hogy "távolabbra került" az IMF/EU-egyezség nyújtotta biztosíték, és újból nőtt az esélye a "nem szokványos" gazdaságpolitikai lépéseknek.
A 4cast nevű vezető londoni pénzügyi-gazdasági elemzőcég értékelése szerint a kockázatvállalást támogató, likviditásbőség jellemezte mostani környezetben az esetleges magyar devizakötvény-kibocsátást valószínűleg "meglehetősen jó" kereslet fogadná, ám a ház szerint az IMF/EU-megállapodás előtt kiadott kötvény olyan hozamokon kelne el, amelyek "nem lennének összeegyeztethetők" az adósságteher középtávú fenntarthatóságával.
A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfőn kiadott közleménye szerint az IMF/EU-megállapodás birtokában lehet a legkedvezőbb feltételeket elérnie Magyarországnak egy devizakötvény-kibocsátáshoz. Magyarország elkötelezett a hiteltárgyalások mielőbbi megkezdése mellett. Ezt a kormány többször és hangsúlyosan kinyilvánította, és már számos lépést meg is tett ennek érdekében - írja a közlemény.
"Természetesen az EU/IMF képviselőivel folytatott folyamatos egyeztetések mellett az ÁKK-val és a velük együttműködő nemzetközi és hazai bankokkal együtt figyelemmel kísérjük a piaci folyamatokat annak érdekében, hogy a megállapodás birtokában a lehető legkedvezőbb feltételek mellett tudjunk kilépni a piacra" - fogalmazott a devizakötvény-kibocsátásról szóló hétfői tájékoztatásában az NGM.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.