Gazdaság hvg.hu 2012. március. 28. 08:13

IMF: "a labda most a kormány térfelén pattog"

Míg a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a magyar kormány térfelén pattog labda a hiteltárgyalások megkezdésének ügyében, addig a kabinet ennek ellenkezőjét állítja - közölte a Világgazdaság.

A magyar kormány „igenis ismeri” az IMF azon feltételeit, amelyek a hiteltárgyalások megkezdéséhez szükségesek – mondta a Világgazdaság kérdésére Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap állandó magyarországi képviselője az Andrássy Egyetem és a Német Nagykövetség által rendezett budapesti háttérbeszélgetésen. Később hozzátette: „a labda most a kormány térfelén pattog”.

Orbán Viktor korábban a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) Gazdasági évnyitó című fórumán úgy fogalmazott, hogy az IMF/EU-tárgyalások elhúzódásáért nem Magyarországot, hanem a másik felet terheli a felelősség. Jelezte, Magyarország kinyilvánította tárgyalási szándékát, előkészítette a főtárgyaló pozícióját, és a jegybankkal kapcsolatos kérdéseket is rendezte. "Két hónapja ott ülök a tárgyalóasztalnál, csak nem jönnek" – tette hozzá.

Bár Irina Ivascsenko a Világgazdaságnak kedden részletes információkat nem kívánt mondani, szavaiból kitűnt, hogy az IMF részben gazdasági, részben – áttételesen – politikai feltételekhez köti az egyeztetések megkezdését. Utóbbi gyakorlatilag azt jelenti, hogy a kormánynak előbb el kell fogadtatnia a parlamenttel az Európai Bizottság által megkívánt, nagyrészt politikai jellegű jogszabályváltozásokat – a jegybanki függetlenség, a bírák korai nyugdíjazása és az adatvédelmi hivatal függetlensége terén.

AP / Virginia Mayo

Ami a gazdasági feltételeket illeti, Ivascsenko megerősítette korábbi közlését: „erős elkötelezettséget” szeretnének látni a magyar kormány felől arra, hogy a makrogazdasági stabilitás szempontjából a vitatott területeken hajlandók a változtatásra.

Ezt azzal indokolta, hogy „a magyar államadósság továbbra is magas, ennek fenntarthatósága pedig nagyon törékeny”, majd figyelmeztetett: az államháztartásnak az előttünk álló két évben nagyon magas refinanszírozási szükséglete van, és korántsem mindegy, hogy milyen kamatok mellett lesz képes pénzt felvenni az ország a tőkepiacokon. Mivel a nemzetközi befektetők egyértelműen megállapodáspártiak, a hozamok akkor fognak csökkenni, ha Magyarország mielőbbi megegyezik az IMF-fel.

Ivascsenko kedden a Világgazdaságnak arról is beszélt, hogy a kormánynak „javítani kell a költségvetési kiigazítási csomag összetételén, amelynek növekedésösztönzőnek kell lennie, azt nagyon okosan kell összeállítani”. Ezen a téren a valutaalap tehát tanulna a korábbi hibáiból: a múltban ugyanis számos nemzetközi példa volt arra, hogy az általa diktált megszorító csomagok megfojtották a gazdasági bővülést.

Az IMF képviselője elismerte, hogy a kormány a munkaerőpiacon jó lépéseket tett az aktivitás fokozására, az adórendszerben viszont változtatásokat tart szükségesnek: szerinte azt átláthatóbbá, kiszámíthatóbbá kell tenni, vissza kell állítani az egyensúlyi állapotot, a különadókat pedig ki kell vezetni. Egyúttal kritizálta a minimálbér jelentős megemelését, mivel ez csökkenti az ország versenyképességét.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lengyel Tibor 2025. január. 02. 14:32

Magyar Péter elszámoltatási programja: nem csak börtönválogatottal fenyeget, stadionnyi embert vonna kérdőre

A rendszerváltás óta sokan ígérték, de hatalomra kerülve vagy bele se kezdtek az elszámoltatásba, vagy nem jutottak szinte semmire. Ami korábban sem volt könnyű, most még nehezebb, hiszen 2010 óta a NER sok területen törvényesítette is a lopást, a célzott közpénz-herdálást. Mégis, Magyar Péter is elszámoltatást tervez: a kishalaknak immunitást ígér, de több ezer, milliárdossá vált embert számonkérne: mibű’?