VG: újabb erőművi blokkot állíthatnak le itthon
Az AES Tisza II. erőműve után a Dunamenti Erőmű F blokkja kényszerülhet pihenőre a villamos energia rossz hazai értékesítési lehetőségei miatt, illetve azért, mert rivális társaságok költséges fejlesztésekkel javítják saját versenypozícióikat - írta szerdán a Világgazdaság.
A lap szerint sorra esnek ki a legrosszabb hatásfokú, kevésbé kihasznált erőművi blokkok az itthoni rendszerből, és a következő egység a Dunamenti Erőmű földgázüzemű F blokkja lehet.
A bánhidai erőmű már 2004 óta áll, az AES borsodi és tiszapalkonyai egysége tavaly óta, a tiszaújvárosi pedig április 1-jén kezdi meg kényszerpihenőjét. Hivatalosan sem ez, sem a bánhidai nem zárt be, a különbség az, hogy utóbbi esetben a bontás és a rekultiváció költséges feladata várna a tulajdonosra – jegyzik meg a Világgazdaság cikkében.
A lapnak Stróbl Alajos, a Pyöry-Erőterv rendszerirányítási vezetője azt mondta: "teljesen természetes, hogy azt az áramot, amelyet nem lehet eladni, meg sem kell termelni, márpedig a hazai piac nem bővül". Míg a 2010-es villamosenergia-igény még 2,8 százalékkal volt több, mint az előző évi, a tavalyi már csak 0,7 százalékkal, közben a jórészt észak felől érkező import aránya megközelítette a 17 százalékot.
Ráadásul a csúcsigény sem nőtt. Bár a légkondicionálók terjedése miatt a nyári villamosenergia-felhasználás jobban emelkedik a télinél, még mindig télen nagyobb az igény.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.