Magyarország aláásná a hitelességét, ha még az IMF-hitelről szóló megállapodás megkötése előtt eurókötvényt bocsátana ki - mondta Csányi Sándor, az OTP Bank vezérigazgatója a Bloombergnek.
Nem lenne jó ötlet eurókötvényt kibocsátani még az IMF-megállapodás előtt - mondta a Bloomberg hírügynökségnek Csányi Sándor, az OTP Bank vezére. Szerinte ez a lépés rontaná a kormány hitelességét az IMF-hitelről szóló szándékát illetően.
Töröcskei István, az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) vezérigazgatója múlt héten a Reutersnek azt mondta, Magyarország még az előtt kibocsáthat devizakötvényt, hogy megállapodna az új hitelről az Európai Unióval és az IMF-fel - amennyiben kedvezően alakulnak a piaci feltételek.
"Idővel, más kibocsátókhoz hasonlóan, ésszerű lenne nekünk is előbb vagy utóbb megjelenni a külföldi kötvénypiacon" – mondta akkor az ÁKK vezérigazgatója, hozzátéve, hogy folyamatosan vizsgálják a lehetőségeket, kapcsolatban vannak a kereskedőkkel és a befektetőkkel. "Biztosnak látszik, hogy megérett a helyzet egy új kibocsátásra" – fogalmazott Töröcskei, aki szerint ha lesz kibocsátás, az valószínűleg dollárjegyzésű lesz.
Elemzők szerint azonban negatív hatással járna egy korai kötvénykibocsátás. A Morgan Stanley szerint az IMF/EU-megállapodás előtti magyar devizakötvény-kibocsátást – még annak sikere esetén is – negatív fejleménynek tartanák, különösen abban az esetben, ha a kibocsátásra olyan időszakban kerülne sor, amikor az unióval és a valutaalappal folytatott tárgyalásokon még nem történt előrelépés.
A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ugyanis ez azt jelezné a piacnak, hogy a magyar hatóságok "a hivatalos retorika ellenére úgy döntöttek, hogy továbblépnek, és alternatív finanszírozási forrásokat keresnek" az IMF/EU-hitelcsomag helyett.
A Nemzetgazdasági Minisztérium hétfőn azt közölte, hogy az IMF/EU-megállapodás birtokában lehet a legkedvezőbb feltételeket elérnie Magyarországnak egy devizakötvény-kibocsátáshoz. Közleményében a tárca azt írta, elkötelezett a hiteltárgyalások mielőbbi megkezdése mellett. Hozzátették, hogy ezt a kormány többször és hangsúlyosan kinyilvánította, és már számos lépést meg is tett ennek érdekében.
"Természetesen az EU/IMF képviselőivel folytatott folyamatos egyeztetések mellett az ÁKK-val és a velük együttműködő nemzetközi és hazai bankokkal együtt figyelemmel kísérjük a piaci folyamatokat annak érdekében, hogy a megállapodás birtokában a lehető legkedvezőbb feltételek mellett tudjunk kilépni a piacra" - fogalmazott a devizakötvény-kibocsátásról szóló tájékoztatásában az NGM.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.