Gazdaság MTI 2012. március. 23. 12:19

Üzemanyaghiány: hosszú sorok kígyóznak az egyiptomi benzinkutaknál

Súlyos üzemanyaghiány van Egyiptomban, a katonai kormány és a töltőállomások tulajdonosai egymást okolják. Sok benzinkút zárva maradt csütörtökön az országban, azoknál pedig, amelyek kinyitottak, hosszú sorok kígyóznak.

Kairóban több órát kellett várniuk az autósoknak egy tankolásra. Vidéken több helyen dulakodás tört ki, állítólag késelés is történt, sőt egy benzinkútnál feldühödött taxisok fegyverrel hadonásztak, és a levegőbe lőttek.

A kormány azzal vádolta meg a töltőállomások tulajdonosait, hogy az üzemanyagot - amely után állami támogatás jár - a feketepiacon értékesítik.

A benzinkutasok szerint viszont a kormány a hibás, rossz a gazdaságirányítás. "Azelőtt naponta 30 ezer liter dízelolajat kaptam. Ma háromnaponta érkezik 13 ezer liter" - panaszkodott egy benzinkút-tulajdonos Fajjúmban, Kairótól délre. "Miért az embereket hibáztatják? Miért nem vallják be, hogy az országnak egyszerűen nincs elég külföldi valutája?" – kérdezte.

Az egyiptomi gazdaság nagyon megsínylette a Hoszni Mubarak elnök megbuktatásához vezető tavalyi felkelést. Az ingatag politikai helyzet és az erőszakba torkolló utcai megmozdulások tönkretették a turizmust - amely az észak-afrikai ország első számú valutabevételi forrása -, és a külföldi befektetések zuhanásszerűen visszaestek. A június 30-án befejeződő pénzügyi évben az arab ország költségvetési hiánya várhatóan eléri a 19 milliárd dollárt, a GDP 8,7 százalékát.

Egyiptom átszámítva több mint 16,5 milliárd dollárt költ évente az üzemanyagok és más alapvető áruk állami támogatására.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.