2012. március. 20. 07:19 MTI Utolsó frissítés: 2012. március. 20. 07:17 Gazdaság

Jó hír érkezett a hazai befektetési alapoktól

A befektetési alapok vagyona februárban 10 milliárd forinttal, 0,3 százalékkal 3193 milliárd forintra emelkedett, míg januárban még 78 milliárd forinttal csökkent.

Februárban ugyan még  a visszaváltások voltak túlsúlyban, de sok alapkategóriában már a vevők megjelenése volt jellemező - közölte a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz). Februárban a nettó visszaváltások értéke 23 milliárd forint volt, a vagyon gyarapodása az alapok jó tőkepiaci teljesítésének eredménye. Januárban a nettó visszaváltás értéke még elérte a 127 milliárd forintot az előző havi jelentés szerint. 

A Bamosz 27 tagja a befektetési alapokkal együtt mintegy hatezer milliárd forint vagyont kezel - olvasható a közleményben. A befektetési alapok összvagyonának többsége, 60,3 százaléka  nyilvános nyíltvégű, "hagyományos" értékpapír alap. Az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon februárban mindössze 0,05 százalékkal 1.926,6 milliárd forintra csökkent. 

Február vesztesei, a korábbi hónapokhoz hasonlóan, a pénzpiaci alapok, ahonnan 14,7 milliárd forint áramlott ki, de ez mérsékeltebb, 0,73 százalékos ütem a januári 4,9 százalékos csökkenéshez képest. Február végén a pénzpiaci alapok vagyona elérte az 1,227,2 milliárd forintot. A Bamosz megjegyzi, hogy az eurós és dolláros pénzpiaci alapok vagyongyarapodásához már nem csak a hozam járult hozzá, hanem a vevők is. 

A kötvényalapok esetében a szabad futamidejűeknél már a vételek kerültek túlsúlyba, igaz arányait tekintve ez a legkisebb kategória. A hosszú és a rövid kötvényalapoknál még inkább visszaváltottak a befektetők, a kötvényalapok vagyona így is  0,36 százalékkal, 308,4  milliárd forintra emelkedett februárban. 

A részvényalapoknál is az eladók domináltak februárban, a nettó visszaváltások megközelítették az 1,4 milliárd forintot, ezzel együtt  a részvényalapok vagyona 2,8 százalékkal, 272,6 milliárd forintra nőtt az árfolyamok emelkedése miatt. Tőkevédett alapokból februárban  3,4 milliárd forint értékben adtak el, a kezelt vagyon pedig összességében 1,2 százalékkal nőtt. Az abszolút hozamú alapoknál a nettó értékesítés 3,1 milliárd forint volt, de a magasabb hozamnak köszönhetően vagyonuk 3,75 százalékkal gyarapodott februárban. 

A nyilvános ingatlanalapoknál némileg mérséklődött  a már egy ideje tartó tőkekivonási trend. Decemberben 12 milliárd forint távozott ezekből az alapokból, míg az év első hónapjában 18 milliárd, addig februárban már csak 8 milliárd. Mindez februárban 1,8 százalékkal csökkentette az ingatlanalapok vagyonát, ami az időszak végén 370,1 milliárd forint volt.

A kisebb kategóriákat illetően a vegyes alapok viselkedése belesimult a trendbe. Az időszaki visszaváltások közel 2 milliárdot tettek ki, a vagyonuk mindössze 0,4 százalékkal csökkent. Az árupiaci alapoknál a tőkebeáramlás lendülete megtört februárban.  A kezelt vagyon 0,2 százalékkal, 15,4 milliárd forintra csökkent februárban.

A zártkörű alapok vagyona december és január után  februárban is nőtt mintegy 513 millió forinttal 310,1 milliárd forintra, ez 2,4 százalékos havi  gyarapodást jelent.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?