Gazdaság hvg.hu 2012. március. 19. 17:08

Döbbenetes eltérések a nyugdíjpénznél

Egy átlagos befizetésnél akad nyugdíjpénztári tag, aki egymillió forint feletti megtakarítást mutathat fel tíz év után, míg másnak az eredetileg befizetett 720 ezer forintja is megcsappant – írja az azenpenzem.hu a felügyelet által közzétett adatokat elemezve.

Az önkéntes pénztárak összesített adatainál 2011-ben az Életút győzött a maga közel 4,6 százalékos átlagos hozamával – állítja az azenpenzem.hu. Mint írják,  a különböző portfólióknál elért hozamot az ott tartott pénz nagysága alapján vették figyelembe A második helyet 3,2 százalékkal a K&H szerezte meg. A legtöbbet pedig a Honvéd tagjai bukták (itt a pénztár egészének teljesítménye mínusz 2,4 százalék lett). A pálmát a magánynyugdíjnál is az Életút szerezte meg (nem is akármilyen, 8,49 százalékos átlagos hozammal), a Quaestor viszont több mint öt százalékot vesztett tagjai pénzéből. Ezt is alul tudta azonban múlni az OTP a maga közel 6,6 százalékos negatív hozamával.

A portál aszerint is elemzi a teljesítményeket elemzi, hogy az elért hozam miként viszonyul a kitűzötthöz. Úgy gondolják, hogy a referenciahozam azt jelzi, hogy a pénztárak vezetősége mennyire érzett rá a piaci folyamatokra. A tényleges hozam és a referencia közötti eltérés pedig a vagyonkezelő teljesítményére utal. Számításaik szerint pénztárszinten a magánkasszáknál a legügyesebben a Honvéd vagyonkezelői forgatták a pénzt, nekik négy százalékponttal sikerült ráverniük a referenciahozamra. A legügyetlenebbnek az OTP vagyonkezelői tűnnek, ők majdnem 1,2 százalékponttal maradtak el saját irányadó mutatójuktól.

Az önkéntes pénztáraknál is (hasonló eredménnyel) az Életút vagyonkezelői vezetnek, a lista végére majdnem 1,5 százalékpontos lemaradással az Aegon került. Az egyedi portfólióknál persze nagyobb eltérések is érzékelhetőek. Az Aegon klímaváltozási portfoliójánál a lemaradás majdnem 14 százalékpont.

HVG Archív

Az azenpenzem.hu számításai szerint egy átlag befizetéssel rendelkező magánpénztári tag a tizedik évben 1,1 millió forintnál is több megtakarítással rendelkezik, ha jó kasszát és portfóliót választott. Szerencsétlenebb társának viszont még az időközben befizetett 720 ezer forintnál is kevesebb gyűlt össze a számláján.  Az önkéntes pénztáraknál az átlagos havi ötezer forintos befizetésnél is mintegy százezer forintos a legjobban és a legrosszabbul teljesítő között a különbség. Nagyobb összegeknél persze az eltérés is jóval több.

A magánkasszáknál a toplistát a klasszikus és a növekedési portfóliónál is az AXA vezeti. A kiegyensúlyozott portfóliónál viszont nagyot vert rá a mezőnyre a Generali. A Quaestornál azonban a legkockázatosabb befektetéseknél 10 éves időtávban is buktak a tagok. A következő legrosszabb ugyanennél a portfóliónál az OTP, a maga három százalék alatti éves hozamával.

Az önkéntes pénztáraknál nagyon jól teljesített az ING „D”, de a Bizalom dinamikus portfóliója is. A legrosszabbul az AXA Fiatalos lendület elnevezésű konstrukcióját választók jártak.

zöldhasú
Hirdetés