Medvegyev: 2015-re megszülethet az Eurázsiai Gazdasági Unió
2015-re aláírhatják a megállapodást az Eurázsiai Gazdasági Unióról - jelezte Dmitrij Medvegyev orosz elnök az Eurázsiai Gazdasági Közösség államfőinek hétfői moszkvai csúcstalálkozóján.
Az orosz államfő szerint van ideológiája és jövője is a közösségnek, amelynek átalakításáról és az unió alapját képező intézmények kialakításáról a következő, májusra tervezett csúcstalálkozón döntenének. "Éles vita zajlott, megállapodtunk, hogy 2015-re létre kell hoznunk az Eurázsiai Gazdasági Uniót, s addig már kevés időnk van. Emlékezzünk csak, meddig húzódott az Európai Unió kialakítása, annyi időnk nincs" - fogalmazott Medvegyev a találkozót követően.
Az orosz államfő emlékeztetett arra, hogy a 2011. decemberi csúcstalálkozón még a gazdasági közösség mielőbbi megszüntetéséről is hangzottak el javaslatok. Vlagyimir Putyin kormányfő, megválasztott elnök akkor tett javaslatot az Eurázsiai Gazdasági Unió létrehozására, amit aztán a tagállamok támogattak. A szervezetben továbbra is megfigyelőként részt vevő Ukrajna államfője, Viktor Janukovics továbbra sem látja indokoltnak az integrációhoz való csatlakozást. A két másik megfigyelői státust élvező állam, Moldova és Örményország államfői nem nyilatkoztak elképzeléseikről.
Szakértők szerint az Oroszország mellett Kazahsztánt, Fehéroroszországot, Kirgizisztánt és Tádzsikisztánt magába foglaló egyesülés hétfői magas szintű találkozója egyfajta demonstráció volt az egység és a Putyin által támogatott eurázsiai uniós elképzelés mellett.
Az Eurázsiai Gazdasági Közösség létrehozását 2000. október 10-én a kazahsztáni Asztanában határozta el Oroszország, Kazahsztán, Fehéroroszország, Kirgizisztán és Tádzsikisztán. 2006-ban csatlakozott hozzá Üzbegisztán, amely azonban 2008-ban felfüggesztette tagságát. A szervezet legnagyobb vívmányának orosz szakértők azt tartják, hogy létrejött az orosz-fehérorosz-kazah vámunió, megalakult az Egységes Gazdasági Térség. A vámunióról szóló megállapodás közelmúltbeli életbe lépésével elvben lehetővé vált a termékek és a tőke szabad mozgása a három ország között.
Január elseje óta létezik az Egységes Gazdasági Térség, amely Oroszországnak 30 millió új fogyasztót jelenthet Fehéroroszországból és Kazahsztánból. Ez utóbbi országok Oroszország piacán több mint 140 millió fogyasztóhoz juttathatják el termékeiket.
Vlagyimir Putyin újabb elnöki időszakára készülve külpolitikájának elsődleges céljául tűzte ki az eurázsiai unió létrehozatalát 2015-re. Érvelése szerint a szövetségre Oroszországnak és szomszédjainak a világgazdasági versenyben való helytállás miatt van szükségük. Távolabbi célja Moszkva gazdasági és politikai befolyásának a helyreállítása a volt szovjet térségben, s ezzel együtt Oroszország pozíciójának megerősítése a világban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.