Fitch: tavaszra megállapodhat Magyarország az IMF-fel és az EU-val
A Fitch Ratings szerint Magyarország várhatóan hiteles államháztartási deficitcsökkentő programot dolgoz ki azért, hogy még tavasszal elérhető legyen a finanszírozási megállapodás az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) – derül ki a legnagyobb európai hitelminősítő pénteken közölt elemzéséből.
A Fitch Ratings szerint ennek eredményeként valószínűsíthető az is, hogy az EU visszavonja e heti döntését 495 millió euró felfüggesztéséről a Magyarországnak jövőre rendelkezésre álló, 1,7 milliárd eurós kohéziós pályázati keretből.
A kohéziós pályázati keret ügye nem gyakorolna ugyan közvetlen hatást a 2013-as magyar költségvetésre, a szóban forgó részösszeg felfüggesztése mégis "csapás lenne" Magyarországra, mivel csökkentené a beruházásokra elvileg rendelkezésre álló forrásokat, és ezzel károsíthatja a magyar gazdaságot - olvasható a Fitch pénteki elemzésében.
A hitelminősítő mindazonáltal közölte: változatlan alapeseti előrejelzése szerint az IMF/EU-finanszírozás biztosítása jár annyi előnnyel - és ezt Magyarország is "felismeri" -, hogy a magyar kormány az EU által megszabott határidőig kidolgozza a kért deficitcsökkentő intézkedéseket, az utóbbi időszak "kiszámíthatatlan kormányzati retorikája és gazdaságpolitikai (döntéshozatali) előtörténete ellenére is".
Egy készenléti jellegű IMF-megállapodás elősegítheti a külső finanszírozási kockázatok enyhülését, bár még a megállapodás elérése esetén is "kétségek maradnának fenn" azzal kapcsolatban, hogy a magyar kormány alá tudná-e vetni magát az egyezmény szigorú feltételrendszerének – írják az elemzésben.
A hitelminősítő szerint egyfelől a túlzottdeficit-eljárás, másfelől a magyar jegybanktörvényről és a bírói karról az EU-val folytatott vita ugyan nem kapcsolódik kifejezetten össze, mégis "széles körű az a várakozás", hogy az államháztartási hiánnyal kapcsolatos EU-elvárásokat is teljesíteni kell, mielőtt az IMF/EU-finanszírozás Magyarország számára elérhetővé válnék.
A Fitch Ratings a pénteki elemzésben felidézi, hogy január elején az addigi "BBB mínusz"-ról "BB plusz" szintre - vagyis már nem befektetési ajánlású kategóriába - sorolta vissza Magyarország adósosztályzatát, és az új besoroláson is leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást hagyott érvényben.
A hitelminősítő közölte: leminősítést eredményezhet a költségvetési és a külső finanszírozási kockázatok további erősödése, vagy az, ha nem sikerül "kellő időben megfelelő jellegű" IMF-megállapodást elérni.
Ugyancsak leminősítéshez vezethet, ha a magyar gazdaság "a vártnál nagyobb mértékben zsugorodnék", a költségvetési konszolidáció melletti kormányzati elkötelezettség érdemben gyengülne, vagy "destabilizáló hatású, nem szokványos gazdaságpolitikai intézkedéseket" hajtanának végre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.