Az uniós pénzügyminiszterek egy csoportja szeretné elhalasztani a magyar kohéziós támogatások felfüggesztését. Az Európai Bizottság azonban ellenáll, és a tagállamok valószínűleg nem fognak vele szembe menni.
Megosztottak az uniós pénzügyminiszterek abban, hogy mikor szülessen döntés a magyar kohéziós kötelezettségvállalások egyharmadának felfüggesztéséről – tudta meg a hvg.hu. A britek, a csehek, az osztrákok és lengyelek azt szeretnék, ha a mára betervezett döntést elhalasztaná az Ecofin. Más értesülések szerint Németország és Ausztria fogott össze a halasztás érdekében. Viszont értesüléseink szerint az Európai Bizottság (EB) nevében Olli Rehn pénzügyi biztos továbbra is ellenáll a nyomásnak.
A próbálkozások ellenére azonban a résztvevők azt valószínűsítik, hogy megszületik ma a döntés, vagyis a pénzügyminiszterek várhatóan megszavazzák az Európai Bizottság javaslatát, mert a tagállamok nem akarnak az EB-vel szembe menni. Ugyanakkor rugalmas elbírálást kaphat Magyaroraszág, mely szerint, ha előbb teljesítené a bizottság követeléseit, akkor a kohéziós támogatások befagyasztása lekerül az asztalról.
Az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) az eredeti tervek szerint kedden kellene döntenie a hazánknak szánt uniós felzárkóztatási támogatások befagyasztásáról Brüsszelben. Az Európai Bizottság február végén javasolta az Ecofinnek, hogy jövő év január elsejétől függesszék fel a magyar kohéziós támogatások közel harmadát, amennyiben a kormány nem mutat fel fenntartható hiánycsökkentő lépéseket szeptemberig. A bizottságnak az a fő problémája, hogy Magyarország 2004 óta egyszer sem teljesítette a túlzotthiány-eljárásban tett brüsszeli ajánlásokat és a költségvetési hiány jövőre is meghaladja az uniós 3 százalékos küszöbértéket. Az EB legfrisebb számításai szerint idén 3, 2013-ban viszont akár 3,6 százalékos is lehet a magyar költségvetési hiány a GDP-hez mérten, vagyis közel 200 milliárd forintos lyukat kellene jövőre betömnie a kormánynak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.