Gazdaság hvg.hu 2012. március. 12. 19:32

Nyomulnak a biztosítók: jobb orvosi ellátás, több pénzért

Beindulhat az egészségbiztosítók piaca, miután a jelenlegi szereplők mellett újak is elindítják a hálapénzt kiváltani szándékozó, színvonalasabb egészségügyi ellátást ígérő szolgáltatásukat. A felpörgést az is segítheti, hogy egy törvénymódosítás miatt a cégeknek is jobban megéri a cafeteriába bevonni a munkavállalók betegségbiztosítását.

A múlt pénteken a Generali Biztosító nagy csinnadrattával jelentette be, hogy egy nemzetközi egészségügyi szolgáltatóval együttműködve kiegészítő egészségbiztosítást kínál a munkáltatóknak, melynek keretében (havi) fix díjért egészségügyi szolgáltatások vehetők igénybe sorban állás és hálapénzfizetés nélkül. A munkáltatóknak azért érheti meg különösen, mert a januártól hatályos törvénymódosításnak köszönhetően a béren kívüli juttatások keretében (cafeteria) adó- és járulékmentesen köthetnek a dolgozóiknak betegségbiztosítást is.

A piacra egyre több cég készülődik, illetve több biztosító már el is kezdte kínálni fixdíjas csomagjait. Ez újszerű szolgáltatásnak számít, hiszen eddig alapvetően összegbiztosításokat kínáltak a biztosítók: vagyis valamilyen betegség bekövetkezte esetére utólag fizettek egy csomag szerinti limitösszeget. A most induló Generali mellett a fixdíjas csomagokkal már piacra lépett az osztrák Union, az Uniqa és a holland ING: az előbbi három aligha meglepő, hiszen az anyabiztosítók valamennyien kiterjedt egészségbiztosítási tevékenységet folytatnak.

Házhoz jöhet az orvos
MTI Fotó / H. Szabó Sándor

Az év vége lehet a vízválasztó

Az ING tulajdonosa nem dolgozik ezen a területen, viszont az ügyfélköre összetétele miatt megérte külsős partnerek termékeivel elindulniuk. A piacon fekete lóként tartják számon a Signalt, amely Németországban, de még Lengyelországban és Romániában is foglalkozik egészségbiztosítással, nálunk viszont ezt az üzletágat egyelőre még nem aktiválták. Az AXA is kínál betegbiztosítást, de a cég nemzetközi biztosításokat próbál Magyarországon értékesíteni, akár az amerikai Metlife, amely összegbiztosítások mellett az anyacég egyik csomagját kínálja.

Oláh Attila, az ING termékfejlesztési igazgatója szerint 2012-ben a fixdíjas betegbiztosítások piacán valóban a céges szegmensben lehet elmozdulás. De szerinte elsősorban nem a cafeteria-szabályok változása lesz ennek az oka, mert erről későn értesült a piac, amikor a cégek többsége már döntött a 2012-es cafeteria-felhasználásról. Oláh úgy látja, itt igazából 2012 novembere-decembere lehet vízválasztó, amikor a jövő évi cafetriáról határoznak a HR-osztályokon. Amennyiben nem változnak újra a keretek, akkor majd nagyot nyomhat a latban, hogy a munkáltatói kölcsönön és a bérleten kívül jóformán csak a betegbiztosításoknak van egyes szorzója a béren kívüli juttatások listáján. (Tehát amikor 100 ezer forint értékű szolgáltatást 100 ezer forintért lehet megvásárolni.)

Ebben az évben Oláh szerint azok a csoportos vagy egyéni kockázati biztosítások lehetnek a slágerek, melyeket a közép- és felső vezetőknek rendelnek meg a cégek plusz juttatásként: ezeket viszonylag olcsón adhatják oda, viszont jelzi a munkavállalók felé, mennyire fontosak a piramisban. Ezen kívül a kis- és középvállalkozások, kis létszámú családi cégek lehetnek a címzettek, melyekben legalább a tulajdonos-cégvezetők és legfontosabb munkatársaik részére vásárolhatnak biztosítási csomagokat.

Medicover: majdnem lefedi a piacot

A biztosítók közül a Generali, az Uniqua és az ING is a holland bejegyzésű, de a honlapja szerint luxemburgi központú Medicover Egészségközpont Zrt.-vel dolgozik együtt: ennek állítólag az az oka, hogy a piacon ugyan nagyon sok egészségszolgáltató működik, de csak a Medicover alakított ki országos partnerhálózatot, amely az ügyfelek számára legalább a megyeszékhelyeken elérhető. (A Medicover igazi regionális multi: Csehországban, Lengyelországban, Szlovákiában, Ukrajnában és Romániában is jelen vannak Németország és Észtország mellett.) Információink szerint a Telki magánkórház is tervezi, hogy országos hálózatot alakít ki. A piac most arra vár, hogy akár csak regionális szinten létrejöjjenek magán- vagy állami szerveződések kiegészítő egészségügyi szolgáltatások biztosítására.

A biztosítók alapszintűnek tekinthető csomagjában általában non-stop telefonos orvosi tanácsadás, valamint járóbeteg-szakellátáshoz, egynapos sebészethez és diagnosztikai vizsgálatokhoz kapcsolódó szolgáltatásszervezés van benne és a szolgáltatások általában is komfortosabbak az államinál. Az igazi eltérések a csomagokban az extrák között találhatók.

Megfizetik az árát
Fülöp Máté

Influenzaoltástól a luxusellátásig

Az Union Biztosító Private Med néven kínál önkéntes egészségbiztosítási csomagokat. A főbiztosításhoz különféle kiegészítő szolgáltatások tartoznak, azt pedig éves limitben állapítják meg, hogy a biztosító mennyivel járul hozzá a betegségekhez kapcsolódó költségekhez. A költségtérítés legalacsonyabb összege egyéni biztosítás esetén 200 ezer forint, a legmagasabb 500 ezer forint. Vannak olyan csomagjaik is (Hospital Plusz és Hospital Extra), melyek térítik a műtéti költségeket, gyógyászati segédeszközöket, otthon ápolást vagy akár az őssejtlevételt is. A biztosítás díját egyénileg lehet megállapítani – mondták el a hvg.hu érdeklődésére a biztosítónál, de ha veszünk egy háromfős családot (30-40 év közötti szülők plusz egy gyerek), akkor nekik kb. 15-17 ezer forintba kerül havonta az átlagos ellátás.

Az ING partnerei csomagját kínálja: az Esszencia Egészségmegőrző Programot a Medicover látja el, de az Állami Egészségügyi Központban (Honvéd Kórház) is működtetnek egy külön emeletet, ahol az orvosi szolgáltatások mellé hotelszolgáltatásokat is vásárolhat a csomagban az ügyfél. Az Esszencia keretében a honlap szerint négy csomagból lehet választani: a legolcsóbb éves limitje 500 ezer forint, a Propoliszé 3 millió. Itt az alapcsomagban benne van a szezonális influenza elleni védőoltás is, a legdrágább csomag pedig már a „luxus” fekvőbeteg-ellátást is fedezi, például 48 órán belüli kórházi elhelyezést, vagy á la carte étkezést.

Az Egyesült Államok vezető szakklinikáitól is kérhet orvosi konzultációt az, aki a MetLife USA Klinika egészségbiztosítási csomagját választja. A biztosítás díja havi 11 ezer forint, és 60 éves kor betöltésével lejár.

„Kiszolgáltatottság helyett Önnek professzionális kiszolgálásban lesz része!” – hirdeti MediQa fantázianévre hallgató betegségbiztosítását az Uniqa. A biztosítóval az ellátásra szintén a Medicover szerződött. Az Uniqa is négy csomagot kínál, minden csomagban benne foglaltatik a szív- és érrendszeri kockázatbecslés, diétás és természetgyógyászati tanácsadás, valamint 20 százalék kedvezmény a Medicovernél a biztosítás által nem fedezett szolgáltatásokra. A szakorvosi vizsgálatoknak limitet szabnak, a legkisebb csomagban évente kettő, a többiben 12 vizsgálat érhető el, a többiért már fizetni kell, legalább 3000 forintot.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?