A 27 tagállamból 25-en alá fogják írni a fiskális paktumot a csütörtök-pénteki csúcstalálkozón - véli Győri Enikő EU-ügyekért felelős államtitkár.
Csütörtök délután kezdődik az állam- és kormányfői csúcstalálkozó Brüsszelben, és a tervek szerint pénteken, a déli órákban be is fejezik a tanácskozást. A találkozó egyik legfontosabb eseménye a decemberben felvetett, úgynevezett fiskális paktumról szóló kormányközi szerződés aláírása lesz.
A magyar parlament megszavazta ehhez a felhatalmazást a miniszterelnöknek, az írek viszont népszavazást írnak ki. Győri Enikő uniós ügyekért felelős államtitkár az InfoRádió kérdésére válaszolva elmondta: ő ennek ellenére is arra számít, hogy a briteken és a cseheken kívül mindenki aláírja.
A csúcs fő témája egyébként a gazdaság: az európai szemeszter állása, a gazdasági növekedés beindítása, új munkahelyek teremtésének kérdése, valamint forráskeresési lehetőség és a hitelezési kapacitások megerősítése a gazdaság számára.
Szó volt arról is, hogy a 27-es körben megtartott csúcstalálkozó után az euróövezeti államok vezetői külön is összeülnek. Erre végül nem kerül sor, úgy tudni azért, mert Németországnak fenntartásai vannak az úgynevezett ESM, azaz az Európai Stabilitási Mechanizmus jelenleg 500 milliárd eurós felső keretének emelését illetően. Győri Enikő az InfoRádió kérdésére kifejtette: szerinte március végéig erről is meg kell hozni a döntést. Az eurózóna tagországok a görög mentőcsomagról rendezett egyeztetés után tűzszünetet hirdettek, és nem állnak még úgy, hogy érdemes lett volna egy csúcstalálkozót tartani - tette hozzá.
A csúcstalálkozón dől el az is, hogy Szerbia végül megkapja-e a tagjelölti státuszt, és napirenden lesz a schengeni bővítés kérdése is. Győri Enikő kiemelte: Magyarországnak fontos, hogy Szerbia az EU tagjelöltje legyen, mert egy szomszédos országról van szó, ahol komoly magyar kisebbség él, és az unió bővítési politikájának hitelessége miatt is lényeges ez a kérdés.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.