Az autóhiteleket is magával ránthatja a gyenge forint és a végtörlesztés
Az elmúlt hónapok gyenge forintárfolyama, a válság és a végtörlesztés az autóhitelekre is hatást gyakorolt - mondta a Budapest Autó vezérigazgatója az InfoRádióban
Csakúgy, mint a lakáshiteleknél, az autóhiteleknél is adnak segítséget a bankok, a leggyakoribb és leghatásosabb megoldás a törlesztőrészlet csökkenése, ami futamidő-hosszabbodással jár - mondta az InfoRádióban Révész Tamás. Nemcsak a lakáshiteleseket érintik a gazdasági nehézségek és a gyenge forint, hanem azokat is, akik autóra vettek fel banki kölcsönt.
Az árfolyamgyengülés jelentős hatással volt az ügyfelek fizetőképességére. Nem a készségre, hiszen a szerződések átlagos bedőlési ideje a szerződéskötéstől számítva több mint három év. Egyértelműen arról van szó, hogy romlanak a körülmények, és nem javult a foglalkoztatási helyzet sem - magyarázta a Budapest Autó vezérigazgatója. Révész Tamás szerint azonban nemcsak a gyenge forint hatott kedvezőtlenül a hitelfizetésre, hanem például a végtörlesztés is, hiszen a lakosok elsősorban az ingatlanhitelüket akarták törleszteni.
A bankok is megpróbálják megakadályozni, hogy nemcsak a lakás-, hanem az autóhitelek se dőljenek be. A legelterjedtebb segítség az, amikor a futamidő meghosszabbítását ajánlják fel az ügyfélnek. Másik lehetőség az, hogy egy-két hónap türelmi időt kapnak a hitelfelvevők, ám ezzel csak az ügyfelek felét sikerült "megmenteni" - emelte ki a Budapest Autó vezérigazgatója. A harmadik segítség is hasonló hatásfokkal működik: bizonyos periódusra csak kamatfizetési kötelezettséget ír elő a bank.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.