Az MVM segített a szerbiai és horvátországi áramellátásban
A saját portfóliójának maximális teljesítményeit kihasználva segítette a Magyar Villamos Művek (MVM) csoport a balkáni régióban a hosszan tartó hideg miatt kialakult áramellátási problémák megoldását - közölte az MVM.
A hideg az egész balkáni régióban ellátási gondokat okozott, és több esetben korlátozták az ottani áramexportot. Szerbiában például elvontak szállítási jogosultságot, hogy a lakosság igényeit ki tudják elégíteni. A rendkívüli helyzetre való tekintettel az MVM hétfőtől vasárnapig jelentős, néhány tíz GWH mennyiségű villamos energiát szállított Szerbiába.
Horvátországban a rendkívüli időjárás kisebb ellátási problémákat okozott. Az MVM normális kereskedelmi ügyletben nagyobb mennyiségű áramot adott el a horvát állami energia vállalatnak (HEP) erre a hétre. A Szerbiába irányuló export az előző héthez képest több mint 20 százalékkal, Horvátország irányába pedig több, mint 10 százalékkal nőtt.
A szomszédos országokban a kialakult helyzetet naponta értékelik, és ennek megfelelően döntenek a további beszerzésekről, így az előttünk álló hétre is kilátásban lehet a szállítások folytatása.
A Magyarországra irányuló importban északi irányból nem történt semmilyen rendkívüli változás, a kereskedelmi szállítások a menetrendeknek megfelelően alakultak - tájékoztatta az MVM az MTI-t.
Magyarországon az áramfelhasználás a rendkívül hideg időjárás miatt hosszú ideig rekord közelben volt, ezért és a megemelkedett export miatt a belföldi áramtermelő kapacitások nagy kihasználtsággal üzemeltek. A legfrissebb időjárási előrejelzések alapján a napi középhőmérséklet déli szomszédoknál a jövő héten már valószínűleg fagypont felett lesz, így az igény csökkenésével kalkulál az MVM.
Az MVM megjegyezte: "a rendkívüli helyzet az előrelátó tervezésnek és a kockázatok elővigyázatos kezelésének köszönhetően nem okozott gazdasági hátrányt a csoportnak".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.