2012. február. 13. 20:36 MTI Utolsó frissítés: 2012. február. 13. 20:31 Gazdaság

Gazdaságélénkítésre költene jövőre Obama, nem deficitcsökkentésre

A deficitcsökkentés helyett a megindult gazdasági növekedés serkentésével, az infrastrukturális és az oktatási kiadások emelésével és a leggazdagabbak fokozottabb adóztatásával számol Barack Obama amerikai elnök hétfőn előterjesztett, a 2013-as pénzügyi évre szóló költségvetési javaslata.

A 3800 milliárd dolláros keretében az október 1-jén kezdődő, új pénzügyi évre 800 milliárd dollárt kért a kongresszustól az elnök munkahelyteremtésre és infrastrukturális beruházásokra, miközben a szociális jogosultságokat érintetlenül hagyná, és az 1 millió dollár feletti jövedelemmel rendelkezők adóját 30 százalékra emelné. Ez utóbbi intézkedést az azt kezdeményező milliárdosról Warren Buffet-szabálynak nevezték el.

A választás évében benyújtott költségvetési tervezet 2012-ben 2,7, 2013-ban pedig három százalékos növekedéssel számol. Az elképzelés azonnal elutasító reakciókat váltott ki a kiadások csökkentését sürgető és az adóemelést ellenző republikánusokból, akik a 2010-es, "félidős" választások megnyerése óta többségben vannak a szövetségi képviselőházban. Az ellenzéki párt képviselői szerint Obama megszegte a deficit csökkentésére 2009-ben tett ígéretét.

A költségvetési javaslat 10 év alatt a deficit 4000 milliárd dolláros csökkentésével számol, amelynek forrása egyfelől a kiadások csökkentése, másfelől viszont a leggazdagabbak fokozottabb adóztatása lenne. Az elnök a legvagyonosabbakat érintő adóemeléstől és a nagyvállalatoknak nyújtott adókedvezmények egy részének eltörlésétől 1500 milliárdos bevétel-növekedést remél.

Obama azt tervezi, hogy a következő 10 évben 61 milliárd dollárnyi új adót vet ki a bankokra. Ezáltal vissza kívánja forgatni a költségvetésbe a pénzügyi mentőcsomag költségeit, valamint támogatni szeretné az elárverezés által fenyegetett ingatlantulajdonosokat. Az elnök megszüntetné az olaj-, gáz- és szénkitermelő vállalatoknak nyújtott adókedvezményeket is, amitől, ugyancsak 10 év alatt, 41 milliárd dollár bevételt remél.

"Nem osztályharcról van szó. A nemzet jólétéről van szó" - jelentette ki hétfőn Obama az Észak-virginiai Közösségi Főiskolán elmondott beszédében, visszautasítva a republikánusok erre vonatkozó vádjait. Az elnök megismételte az unió helyzetéről szóló beszédének azt a kitételét, hogy a deficitet csökkenteni csakis igazságos közteherviseléssel lehet.

Az Obama által beterjesztett terv 2018-ra csökkentené a GDP 3 százaléka alá az államháztartási hiányt. A Fehér Ház szerint a kiadások ennél gyorsabb ütemű csökkentése gátolná a gazdasági növekedést. A kormányzat szerint az élénkítéshez az is szükséges, hogy a kongresszus meghosszabbítsa a február végén lejáró béradó-kedvezményeket.

A 2013-as büdzsé erre az évre 1.330 milliárdos, jövőre 901 milliárdos, 2018-ra pedig 575 milliárdos deficittel kalkulál. A Fehér Ház közleménye szerint az Obama-terv összhangban áll azzal feladattal - amelynek részleteiről a tavaly felállított kongresszusi "szuperbizottság" képtelen volt megállapodni - hogy egy évtized alatt 1200 milliárddal szelektíven csökkentsék az államháztartás hiányát.

A költségvetés-tervezet 525,4 milliárd dolláros katonai alapbüdzsével számol, és további 88,4 milliárdot igényel az afganisztáni hadműveletek finanszírozására.

A büdzsé részeként Obama azt javasolja, hogy 2013 és 2021 között összesen 450 milliárd dollárra korlátozzák "tengerentúli készenléti műveletekre" (külföldi katonai beavatkozásokra) fordítható összeget.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.