A legutóbbi belpolitikai fejlemények valószínűleg nem térítik le Romániát a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az EU által elfogadott irányvonalról, de az már bizonytalanabb, hogy a novemberben esedékes választások után létrejövő kormány milyen gazdaságpolitikát folytat majd - áll a Fitch Ratings pénteki helyzetértékelésében.
A legnagyobb európai hitelminősítő befektetők számára Londonban összeállított elemzésében közölte: abból a feltételezésből indul ki, hogy az előző miniszterelnök, Emil Boc lemondása után e héten megalakult új román kormány tartja magát az 5,3 milliárd eurós elővigyázatossági programban meghatározott költségvetési célokhoz.
A Fitch Ratings szerint Románia eddig is erős teljesítményt mutatott az IMF/EU-célok teljesítésében, és a hitelminősítő várakozása továbbra is az, hogy a kormány tartózkodni fog a választások előtti nagyszabású, populista jellegű költekezéstől. Az ilyen jellegű "szavazatvásárlás" ugyanis kikezdené a kormánypárt politikai hitelességét a befektetők, a nemzetközi intézmények, sőt a választók egy részének szemében is - áll a Fitch pénteki londoni elemzésében.
A hitelminősítő szerint jóllehet az ellenzéki Szociálliberális Szövetség (USL), amely jelenleg vezet a közvélemény-kutatásokban, szintén hitet tett a nemzetközi szervezetekkel folytatott együttműködés mellett, az elmúlt években azonban élesen bírálta a költségvetési megszorító intézkedéseket is, így a jövőbeni gazdaságpolitikai irány bizonytalan.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.