Lemondott a BKV vezérigazgatója
Várszegi Gyula, a BKV Zrt. vezérigazgatója írásban ajánlotta fel azonnali hatállyal történő lemondását Tarlós István főpolgármesternek - tette közzé pénteken a főpolgármesteri hivatal és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK). A főpolgármester a lemondást elfogadta.
Várszegi Gyula péntek délután ajánlotta fel azonnali hatályú lemondását, a vezérigazgató döntését Tarlós István főpolgármester elfogadta. A Főpolgármesteri Hivatal és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) közös közleménye a lemondás okaira nem tért ki. Az MTI információi szerint a döntés összefüggésben állhat azzal, hogy a tömegközlekedési vállalatnál prémiumot fizettek a dolgozóknak. A BKV csütörtöki közlése szerint munkaszerződésben rögzített juttatásokat kaptak a vezetők.
A hvg.hu korábbi információi szerint a Lázár János péntek délelőtti sajtótájékoztatóját (ahol a frakcióvezető élesen bírálta a főváros és a BKV vezetését) követő egri Fidesz-frakcióülésen információink szerint több fideszes felvetette, hogy még a következő héten le kellene váltani a BKV teljes vezetését. Lázár János a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, "Tarlós István ne csak a markát tartsa, hanem legyen szíves megoldási javaslattal is előállni", azaz a Fidesz-frakció egyértelműen a fővárostól várja azt a tervet, amely megoldást jelenthet a közlekedési vállalat helyzetére. Ahogy egy neve elhallgatását kérő forrásunk fogalmazott, ezzel átszakadtak a gátak; látva, hogy Lázár beleáll a küzdelembe, többen azt hangoztatták, nem tudják elmagyarázni a választóiknak, a nehéz időszakban, miért kell többet költeni egy olyan cégre, amely premizálja a vezetést.
A mainap.hu információi szerint ugyanis prémiumot és jutalmat is kaptak a BKV vezetői, emellett a decemberben elvont üzemanyagkártyáikat is visszakapták a vállalat cégautót használó menedzserei.
A hvg.hu több forrásból megerősített információi szerint még a frakcióülést követően a folyosói beszélgetéseken is az a slágertéma, hogy a BKV átalakítását a teljes vezetőség leváltásával kell elkezdeni. Lakhelytől függetlenül több fideszes politikus is arról győzködi a fővárosi vezetésben illetékeseket, hogy váltsák le a közlekedési cég vezetőit. Azt várják, hogy ebben az ügyben mind a frakció, mind a kormány hasson oda a fővárosra.
A BKV szakszervezeti szövetségei szerint várható volt Várszegi Gyula BKV-vezérigazgató lemondása a prémiumok kifizetése miatt. Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke pénteken azt mondta, erkölcsileg tarthatatlan volt a prémiumfizetés, mivel a dolgozóknak még a bérkompenzációt sem fizették ki, felmondták a plusz juttatásokat is tartalmazó kollektív szerződést, hogy spóroljanak. Azt mondta Gulyás, hogy nem a jogosságát kérdőjelezi meg a prémiumnak. A VTDSZSZ vezetője "jelen körülmények" ismeretében érthetőnek nevezte a döntést.
Nemes Gábor, a Közlekedési Érdekvédelmi Körök Szövetségének (KEKSZ) alelnöke úgy nyilatkozott, "törvényszerű" volt a vezérigazgató lemondása, mert a kifizetések körüli helyzetet, valamint a keddi demonstráció miatt rá nehezedő nyomást nem tudta kezelni. A KEKSZ alelnöke egyetértett Gulyás Attilával abban, jogos, hogy az elmaradt prémiumot kifizetik, de az időzítés rossz volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.