2012. január. 26. 18:03 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 26. 17:57 Gazdaság

Megkapta Ciprus az orosz hitel második részletét

Ciprus megkapta a 2,5 milliárd eurós orosz hitel második részletét is – közölte a pénzügyminisztérium csütörtökön. Oroszország tavaly októberben hagyta jóvá a hitelt négy és fél évre, 4,5 százalékos kamattal. Ebből 590 millió eurót már decemberben megkaptak, most 1,32 milliárdhoz jutnak hozzá, a harmadik, 590 milliós részlet márciusban esedékes.

Az országnak idén egymilliárd euró értékű államkötvénye jár le, és az utóbbi időben meredeken emelkedő adósságkockázati felárból piaci elemzők azt a következtetést vonták le, hogy Ciprus lehet a következő ország, amely nemzetközi segítségre szorul.

Ezt az orosz hitel segítségével egyelőre sikerült elkerülnie, de a görög gazdasággal, illetve bankszektorral való szoros összefonódása miatt bizonytalan lábakon áll a gazdaság.

Ciprus egyike volt azon kilenc euróövezeti országnak, amelyeket január közepén leminősített a Standard & Poor's, arra hivatkozva, hogy az eddig hozott válságintézkedések nem elegendőek a pénzügyi problémák kezeléséhez.

Megszorító csomag Cipruson is van, legutóbb december elején egyezett meg újabb takarékossági programban a kormány és az ellenzék, azért, hogy a szigetországnak ne kelljen nemzetközi mentőcsomagért folyamodnia. Egyebek mellett két évre befagyasztják a béreket a közszférában, pótadót vetnek ki a magánszektor jövedelmeire, emelik az áfa-kulcsot.

Idén várhatóan egy százalékkal zsugorodik a ciprusi gazdaság, miután tavaly stagnált.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.