Tömeges leminősítésre készül az S&P
Az "AAA" besorolással ellátott euróövezeti tagállamok közül Franciaország és Ausztria leminősítésére készül a Standard & Poor's a Financial Times péntek délutáni értesülése szerint.
Pánik tört ki a piacokon miután délután kiszivárgott a hír, miszerint a Standard & Poor's még ma leminősít több euróövezeti tagállamot.
A Financial Times értesülései szerint Az "AAA" besorolással ellátott euróövezeti tagállamok közül Franciaország és Ausztria leminősítésére készül a Standard & Poor's. A két ország besorolását a nemzetközi hitelminősítő egy fokozattal "AA plusz"-ra fogja rontani - jelentette a londoni gazdasági napilap "egy illetékes" tájékoztatására hivatkozva. Így Németország maradna az euróövezeti pénzügyi mentőrendszer (EFSF) egyetlen "AAA" besorolású nagy garantáló országa. A Financial Times szerint ebben a helyzetben az EFSF nehezebben tudna finanszírozást felhajtani a piacról az Írországnak, Portugáliának és Görögországnak szánt segélycsomagokhoz.
Más hírek szerint Ausztrián és Franciaországon kívül Spanyolországot, Olaszországot, Belgiumot, Portugáliát és Szlovákiát érintheti még a leminősítés, amelyet a kiszivárgott hírek szerint este nyolc óra körül hoz nyilvánosságra a hitelminősítő.
A hírre az euró erős zuhanásba kezdett. A forint az euróval szemben egy forintot gyengült.
Az S&P december 5-én jelentette be, hogy negatív kihatású - vagyis viszonylag rövid időn belüli leminősítés lehetőségére utaló - megfigyelés alá vette a 17 euróövezeti tagállam közül 15 - köztük a lehetséges legjobb, "AAA" besorolású tagországok, így Németország és Franciaország, a két legnagyobb eurógazdaság - hosszú távú szuverén adósosztályzatait.
A Standard & Poor's a negatív felülvizsgálat múlt havi bejelentéséhez fűzött indoklásában közölte: véleménye szerint "a rendszerszintű stressz" olyan mértékűvé erősödött az euróövezetben, ami már a valutaunió egészének adósmegítélésére lefelé ható nyomást gyakorol. A decemberben kezdett negatív kihatású felülvizsgálat érintette a három közép-kelet-európai eurótagállamot, Szlovákiát, Szlovéniát és Észtországot.
A Standard & Poor's szerint a felülvizsgálatok indoklásában általa említett rendszerszintű stresszhatások több, egymással kapcsolatban álló tényezőből erednek. Ezek közé tartozik az euróövezeti hitelkondíciók egyre feszesebbé válása, mind nagyobb számú valutaunióbeli államadós - köztük több, jelenleg "AAA" osztályzattal ellátott eurógazdaság - kockázati felárainak "markáns" emelkedése, valamint a folytatódó nézeteltérés az európai döntéshozók között arról, hogy rövid távon miként kellene kezelni a piaci bizalmi válságot, és hosszabb távon hogyan lehetne elérni a nagyobb mértékű gazdasági, pénzügyi és költségvetési konvergenciát az euróövezeti tagállamok között.
Az "AAA" besorolású Ausztria esetében az S&P külön kiemelte, hogy jóllehet az osztrák bankok hazai hitelkihelyezéseiket teljes mértékben, közép- és kelet-európai tevékenységüket pedig nagy részben betétgyűjtésből refinanszírozzák, ami enyhíti a likviditási kockázatokat, azonban az osztrák pénzintézetek értékpapír- és kölcsönportfolióinak gyengülő eszközminősége - ami "különösen a közép- és kelet-európai érdekeltségekre" jellemző - növelheti annak rizikóját, hogy végül az osztrák kormány pótlólagos tőkeinjekciójára vagy egyéb beavatkozására lesz szükség.
A Standard & Poor's az euróövezeti stressztényezők között említette emellett a valutaunió kiterjedt térségeiben felhalmozódott magas állami és háztartási adósságtömeget, és azt, hogy a cég véleménye szerint növekszik annak a kockázata, hogy az euróövezet egésze recesszióba süllyed 2012-ben. Ennek bekövetkeztére a cég 40 százalékos esélyt adott decemberi elemzésében.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.