Csak január 20-án mutatják be a nagyközönségnek, de a SZÉP-kártyával kiegészülve voltaképpen már érvényben van az Erzsébet-utalvány. Az eddigi cafeteria-rendszert a két új szereplő belső tartalmának ismertetésével útjára engedte ma a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Mint azt korábban megírtuk, januártól az állam a kezébe vette az étkezési jegyek kibocsátását, és a cafetéria-rendszerben az Erzsébet-utalvány és a SZÉP-kártya mindent visz. A cafetera-rendszer az idén január 1-jétől két, egymást kiegészítő elem közül az előbbi inkább szociális jellegű termékként értelmezhető, utóbbi pedig inkább gazdaságélénkítő eszközként. A kormányzati portálon pénteken délben megjelent hír szerint ez hatékonyabb és olcsóbb struktúrát hoz létre, és több maradhat a munkavállalóknál és a munkáltatóknál is mint korábban.
Az Erzsébet-utalvány, amely fogyasztásra kész étel vársárlására használható fel, havi 5000 forintig adható kedvezményes adózási feltételekkel, jelenleg nyomtatás alatt van, a tervek szerint január 20-án mutatják be a Parlamentben. Ezzel együtt is, voltaképpen már érvényben is van: a munkavállalók a januári bér részeként februárban már kézhez kaphatják.
A SZÉP-kártya akár évi 450 ezer forintnyi járulékkedvezménnyel támogatott összeget biztosíthat például a munkavállalók pihenésére, segítheti a vendéglátás és az idegenforgalom fellendülését. Mindezt annak kapcsán mondta el Szatmáry Kristóf gazdaságszabályozásért felelős államtitkár, hogy a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) bemutatta az új cafeteria-rendszer keretösszegeit.
Három zsebben évi 450 ezer forint
A SZÉP-kártya háromzsebes, ezeket különböző célokra fordíthatják a munkavállalók. Mint azt Körtvélyessy László miniszteri biztos ismertette: az első zsebből havi 12 500 forint járulékkedvezménnyel támogatott összeg fordítható meleg étkezésre (ezzel a SZÉP-kártya kiegészíti az Erzsébet-utalvánnyal adható havi 5000 forintos hideg vagy készétel vásárlására jogosító keretet). A második zsebből összesen 75 ezer forint vehető igénybe rekreációs célokra (ide tartoznak a fürdők, uszodák, sportlétesítmények szolgáltatásai, illetve a mozi- és színházjegyek is). A harmadik tétel pedig - évi 225 ezer forint erejéig - üdülési célokra vehető igénybe.
Körtvélyessy elmondta, hogy mivel üdülésre a másik két alszámla összegei is felhasználhatók, így ha valaki nem tudta az év során felhasználni a másik két alszámlán lévő összeget, akár 450 ezer forint is felhasználható üdülési célokra. A miniszteri biztos szerint így a kormány bizonyítja, hogy elkötelezett a vendéglátás és az idegenforgalom támogatása mellett, és ettől az újítástól az NGM a GDP félszázalékos növekedését várja
A SZÉP-kártya biztonságos, hiszen csak olyan intézményekhez kerülhet, amelyek pénzügyi hátterét a PSZÁF ellenőrzi. Ezenkívül olcsó is, mert a kártya a munkavállalóknak és a munkáltatóknak nem kerül semmibe, az elfogadóhelyeknek pedig legfeljebb 1,5 százalékos forgalmi jutalékot kell fizetniük.
A hivatalos tájékoztatón Guller Zoltán, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft. (NÜSZ) ügyvezető igazgatója az elhangzottakhoz hozzátéve hangsúlyozta: az év végéig még beválthatók a régi típusú üdülési csekkek és meleg-, illetve hidegétel-utalványok is. A NÜSZ eddig 17 ezer elfogadóhellyel kötött szerződést a SZÉP-re, de az elsődleges cél, hogy az utalványt legalább 20 ezer helyen fel lehessen majd használni. Hangsúlyozta, hogy az utalványt átmenetileg 2012-ben még meleg étkezésre is lehet fordítani, tehát felhasználható éttermekben is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.