Gazdaság hvg.hu 2011. december. 22. 08:48

Elemző: az IMF nélkül nem áll meg a lábán a magyar gazdaság

A leminősítés egyik legfőbb oka a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel folytatott tárgyalások megszakadása és az, hogy a nemzetközi környezet ellenségessé vált - mondta az InfoRádióban Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője, miután a Standard & Poor`s hitelminősítő megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól.

Feltehetően a piacok idegesen és pesszimistán fognak nyitni arra a hírre, hogy szerda este a Standard and Poor's egy fokozattal, "BBB-"-ról "BB+"-ra minősítette le Magyarország államadósságait, amelyek így a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába kerültek - mondta az InfoRádiónak a Portfolio.hu elemzője. Madár István kiemelte: a forint gyengülésére és a kötvényhozamok emelkedésére lehet számítani.

A hitelminősítőnek a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió tárgyalódelegációjának távozása után fel kellett mérnie, hogy mekkora a baj - vélekedett az elemző. Kifejtette: a befektetői környezet ellenségessé vált Magyarországgal szemben, ez tovább rontja a magyar gazdaság kilátásait, és a refinanszírozási kényszer ilyen körülmények között nehezebben biztosítható.

Ebben a helyzetben az IMF-megállapodás kötelező jellegű, enélkül nem biztos, hogy a magyar gazdaság megáll a saját lábán tavasszal - hangsúlyozta Madár István.

MTI / EPA

A Standard and Poor's lépését további leminősítés követheti, és az sem kizárt, hogy a Moody's még egy fokozottal rontja a magyar államadósságot, míg a Fitch korábban azt jelezte, hogy megvárja a hiteltárgyalások alakulását - közölte a közgazdász.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.