A leminősítés egyik legfőbb oka a Nemzetközi Valutaalap képviselőivel folytatott tárgyalások megszakadása és az, hogy a nemzetközi környezet ellenségessé vált - mondta az InfoRádióban Madár István, a Portfolio.hu vezető elemzője, miután a Standard & Poor`s hitelminősítő megvonta a befektetési ajánlású államadós-osztályzatot Magyarországtól.
Feltehetően a piacok idegesen és pesszimistán fognak nyitni arra a hírre, hogy szerda este a Standard and Poor's egy fokozattal, "BBB-"-ról "BB+"-ra minősítette le Magyarország államadósságait, amelyek így a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába kerültek - mondta az InfoRádiónak a Portfolio.hu elemzője. Madár István kiemelte: a forint gyengülésére és a kötvényhozamok emelkedésére lehet számítani.
A hitelminősítőnek a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió tárgyalódelegációjának távozása után fel kellett mérnie, hogy mekkora a baj - vélekedett az elemző. Kifejtette: a befektetői környezet ellenségessé vált Magyarországgal szemben, ez tovább rontja a magyar gazdaság kilátásait, és a refinanszírozási kényszer ilyen körülmények között nehezebben biztosítható.
Ebben a helyzetben az IMF-megállapodás kötelező jellegű, enélkül nem biztos, hogy a magyar gazdaság megáll a saját lábán tavasszal - hangsúlyozta Madár István.
A Standard and Poor's lépését további leminősítés követheti, és az sem kizárt, hogy a Moody's még egy fokozottal rontja a magyar államadósságot, míg a Fitch korábban azt jelezte, hogy megvárja a hiteltárgyalások alakulását - közölte a közgazdász.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.