Egyre valószínűbb, hogy a Fitch is lépni fog
Elemzők szerint az S&P szerdai, Magyarországra vonatkozó leminősítése az EU-IMF tárgyalások sikeres folytatására szorítja a kormányt. Úgy vélik, nőtt a valószínűsége annak, hogy a Fitch Ratings sem várja meg az EU-IMF megállapodásra kitűzött január-februári határidőt, és lépni fog.
A Standard & Poor's szerdán bejelentett leminősítése után várhatóan a Fitch Ratings is lépni fog - állítják az MTI által csütörtökön megkérdezett elemzők, akik úgy vélik, hogy ha az EU-IMF tárgyalás sikertelen lenne, akkor a piaci hatás felerősödne, ami a forint erőteljes leértékeléséhez, a hozamok meredek emelkedéséhez vezetne.
A Standard & Poor's hitelminősítő szerdán késő este, az európai piaci zárások után Londonban bejelentette, hogy az addigi "BBB mínusz/A-3"-ról egy fokozattal "BB plusz/B"-re - vagyis immár befektetésre nem ajánlott szintre - módosította a hosszú és rövid futamidejű, devizában és forintban fennálló magyar államadósság besorolását, amelyre további leminősítés távlati lehetőségére utaló negatív kilátást adott.
A leminősítésnek várhatóan nem lesz nagyon jelentős közvetlen hatása a piacokra, mivel a Magyarországgal kapcsolatos alapvető kérdés az EU-IMF tárgyalások sikeressége - mondta Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője szerint a leminősítés növeli a piaci nyomást a kormányzatra, azaz ha az EU-IMF tárgyalás sikertelen lenne, akkor a piaci hatás felerősödne, ami a forint erőteljes leértékeléséhez, a hozamok meredek emelkedéséhez vezetne, és erre természetesen a jegybanknak kamatemeléssel kellene reagálnia.
"Az alapkezelők, nyugdíjalapok számára tankönyvi előírás nincs arra, hogy egy leminősítés esetén mit tegyenek a befektetésre ajánlott (magyar) eszközökkel, ez cégenként változik, de ha két hitelminősítő is a bóvli kategóriába sorolja az adott (magyar) eszközt, akkor már cselekedni, azaz eladni kell" - fogalmazott Kondrát Zsolt. De ezt nem szükséges azonnal megtenni, ráadásul feltételezhető, hogy mivel a magyar állampapírok nem kis része egyetlen befektető kezében van, a többiek már korábban is alulsúlyozták a magyar eszközöket - tette hozzá.
Az utóbbi napokban látott kormányzati döntések, például a jegybanktörvény, a magánnyugdíjpénztárak felszámolása mintha arra utalna, hogy a kormányzat szembe menne az EU-IMF párossal való megegyezés szándékával, és ezt, vagyis a gazdaságpolitika kiszámíthatóságának hiányát is jelezte közleményében a Standard & Poor's - mondta az elemző.
A szerdai leminősítés után nőtt a valószínűsége annak, hogy a Fitch Ratings sem várja meg az EU-IMF megállapodásra kitűzött január-februári határidőt, és lépni fog - közölte Barta György. A CIB Bank vezető elemzője egyetért kollégájával abban, hogy a leminősítés növeli a piaci nyomást a kormányzatra a hitelmegállapodás minél gyorsabb tető alá hozása érdekében. Rendkívüli kamatemelésre nem számít a CIB a Standard & Poor's lépése nyomán, hozzátéve, hogy a piac már beárazta a leminősítés következményeit.
Ugyanakkor Barta György is felhívta a figyelmet arra, hogy amennyiben a kormány továbbra is kitart a jegybanktörvényre vonatkozó elképzelése mellett, és figyelmen kívül hagyja az EU-IMF páros kritikáját, akkor a CDS-jegyzésár a mostaninál is magasabb szinten rögzülhet, és a hozamok tartósan megemelkedhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.