Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek a pénzügyi stabilitásáról szóló törvényhez benyújtott módosító javaslata szerint a még magán-nyugdíjpénztári tagoknak - határidő nélkül - lehetőségük nyílik arra, hogy átlépjenek az állami pillérbe. Emellett visszavonták azt a diszkrimatív szabályozást is, amely szerint a magánnyugdíj-pénztári tagok nem kaphatnak állami nyugdíjat.
A javaslat egyebek mellett azt tartalmazza, hogy a társadalombiztosítási nyugellátásban nem részesülő pénztártaggá vált természetes személy kezdeményezheti a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe visszalépését. A visszalépő tagok tagdíjkiegészítéssel csökkentett követelésének értékét a pénztár átadja a Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alap részére. A pénztár a tagsági jogviszony megszüntetésével kapcsolatos tényleges költségeket, legfeljebb azonban a tag követeléséből annak egy ezrelékét vonhatja le.
Az indoklás szerint összhangban a kötelező tagdíjfizetésre vonatkozó rendelkezések megszűnésével indokolt megteremteni a magán-nyugdíjpénztári tagok visszalépési lehetőségét. Visszalépés esetén a tag pénztártagsága alatt összegyűjtött tagdíj-kiegészítést a tag rendelkezése szerint részére ki kell fizetni, vagy önkéntes pénztárba, vagy a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe kell utalni.
A kötelező tagdíjfizetés megszüntetésével, valamint a visszalépési lehetőség megteremtésével egyidejűleg a kiszerződés jogintézményét (azt a leendő szabályt, amely szerint aki korábban pénztártag maradt, a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerből kilépett, így 2012. januárjától elért keresetei, jövedelmei nem számítanak be a majdani állami nyugdíjába), hatályon kívül helyezik, mivel a 10 százalék egyéni járulékfizetés a továbbiakban nyugdíj-jogosultságot keletkeztet.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter december 15-én, kormányszóvivői tájékoztatón jelentette be, hogy a vártnál gyengébb GDP-növekedés és forintárfolyam miatt a jövő évi költségvetésből hiányzó 320 milliárd forint egyik forrása (48 milliárd forint) a még magán-nyugdíjpénztári tagok befizetéseinek átirányítása az állami kasszába. Azt is hozzátette, hogy valószínűleg 2013-ban is át kell irányítani a befizetéseket, és el kell gondolkodni a magán-nyugdíjpénztári rendszer jövőjén. Azt sem zárta ki, hogy újra megnyitják az átlépési lehetőséget is.
Még aznap a költségvetési bizottság olyan módosítót nyújtott be a pénzügyi stabilitásról szóló törvényhez, amelyben rögzítik, hogy természetes személy nyugellátás fedezetére fizetett járuléka kizárólag a Nyugdíjbiztosítási Alapot illeti meg.
A kormány nem bízott semmit a véletlenre: a Matolcsy György által most beadott zárószavazás előtti módosító javaslatot Papcsák Ferenc fideszes képviselő, zuglói polgármester is benyújtotta 2011. június 21-i dátummal annak ellenére, hogy az is Matolcsyéval egyidőben jelent meg a parlament honlapján.
Mint azt korábban megírtuk, a nyugdíjkasszatagok pertársaságokat szerveznek, sőt, az államot is beperelnék amiatt, hogy a kormány megszünteti a magán-nyugdíjpénztári befizetéseket. A Magyar Helsinki Bizottság szerint a kormány új döntésével ugyanis súlyosabb jogi helyzet állna elő, mint tavaly, amikor kizárták az állami nyugdíjrendszerből a maradókat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.