Nyugdíj: lemondott a pénztárszövetség elnöke
A kormánnyal való könnyebb egyeztetésre hivatkozva lemondott pozíciójáról Bába Julianna, a Stabilitás Pénztárszövetség elnöke, de a szövetség továbbra is azon dolgozik, hogy a magánnyugdíjpénztárak túléljenek.
Bár a parlament elfogadta a törvény módosítását, amely szerint magánnyugdíjpénzek az állami kasszába fognak kerülni, az átmenetei rendelkezések még a nyugdíjkasszákat tömörítő Stabilitás Pénztárszövetség számára sem ismertek - hangzott el egy keddi budapesti sajtótájékoztatón.
Bába Julianna szerint a magánnyugdíjpénztárak működését a kormány által múlt héten beterjesztett törvényjavaslatok adminisztratív úton ellehetetlenítik. Azzal ugyanis belátható időn belül nem lesz semmiféle bevétel, miközben a kiadásokat törvényben rögzítik. Az azonban már látszik, hogy azok a magánnyugdíjtagok, akik továbbra is szeretnének maradni, önköltségi alapon, támogatva a nyugdíjpénztárakat, megtehetik ezt. Az is biztos, hogy a 8-10 magánnyugdíjpénztár nem tud fennmaradni. „Dolgozunk azon, hogy a megmaradt 100 ezer tag számára alternatívát találjunk” - mondta el Bába Julianna.
Bába 2012. január 1-jével lemond elnökségi pozíciójáról, ezután Borza Gábor ügyvezetőként látja el a teendőket. A lemondás okairól Bába úgy nyilatkozott, "a személyem kompromittálttá vált”. Mint mondta, személye nem segíti a kormánnyal folytatandó tárgyalásokat. „Mivel nélkülözhetetlen a párbeszéd, több sikerrel tudja más lefolytatni” - tette hozzá.
A pénztárszövetség januárban dolgozza ki annak a részleteit, hogyan segíthetnének - korlátozott anyagi eszközökkel - az egyéni beadványokban. Emellett tárgyalásokat kezdeményeztek a Helsinki Bizottsággal, jövő év elején erről is tájékoztatják a tagokat. Bába Julianna azt is bejelentette, hogy magánszemélyként jövő januárban ismét beadja az Alkotmánybírósághoz a Stabilitás korábbi beadványait.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.