Gazdaság hvg.hu 2011. december. 16. 13:35

Eltitkolta Orbán a bankvezérek elől az EU-IMF-tárgyalók lelépését

Gyors és fájdalommentes IMF-megállapodást sürgettek a hazai bankvilág vezetői Orbán Viktornál és a nemzetgazdasági miniszterénél egy pénteki délelőtti találkozón, melyen értékelték a bankszövetségi megállapodást és a további együttműködés kereteiről beszélgettek.

A Parlamentbe invitálta a kormányfő a Bankszövetséggel kötött megállapodásban részt vevő pénzintézetek vezetőit, hogy kiértékeljék a megállapodás megkötése utáni helyzetet. A találkozó kedélyes hangulatban telt. A kormányfő arról elfelejtette tájékoztatni a bankvezetőket, hogy röviddel korábban megszakadtak az egyeztetések az IMF-EU-tandem Magyarországon tartózkodó képviselőivel.

Pedig a téma szóba került, árulta el a hvg.hu-nak Erdei Tamás, a Magyar Külkereskedelmi Bank (MKB) elnök-vezérigazgatója, aki tőlünk tudta meg, hogy a nemzetközi küldöttség idő előtt hagyta el a magyar fővárost, és hogy időközben brüsszeli tudósítónknak megerősítették: az új jegybanki törvény állhat a háttérben.

Erdei elmondása szerint a bankvezetők azt mondták, minél gyorsabban, konfliktusok nélkül meg kell kötni az IMF-EU-megállapodást, mert erre a magyar gazdaságnak nagy szüksége van. Erre Orbán úgy válaszolt, hogy a kormány egy jó megállapodásban érdekelt.

Egy neve elhallgatását kérő másik résztvevő megerősítette, Orbán végig úgy viselkedett, hogy valóban meg akar állapodni az EU-val és az IMF-fel.

MTI / Kovács Tamás

Ezzel szemben, amikor Orbánt a legutóbbi EU-csúcsról kérdezték, a bankvezetőknek is azt hangoztatta, hogy ha adóügyi harmonizáció is belekerül egy egyezségbe, akkor Magyarországnak nem érdeke a megállapodás aláírása. Ellenvetés ezzel kapcsolatban nem hangzott el, igaz, amúgy is kedélyes és békülékeny hangulatban folyt a megbeszélés - mondta anonimitást kérő forrásunk, aki szerint a bankvezetők örültek annak, hogy végre elindult a konzultáció, és ennek az első terméke is megvan, a devizahiteleskről szóló megállapodás.

Ne lehessen többet megnyitni a devizahiteles aktát

Az EU-IMF-tárgyalásokon kívül még két nagy téma volt napirenden a kötetlen megbeszélésen - mondta a hvg.hu-nak Erdei Tamás. Az egyik a csütörtöki megállapodás a Bankszövetség és a kormány között. Ezzel kapcsolatban a bankvezetők leszögezték: bár a bankoknak igen sokba kerül, most már szeretnék véglegesen lezárni ezt a témát. "A kormány se jöjjön elő újabb módosításokkal, inkább koncentráljanak a megállapodás sürgős jogszabályokba öntésére" - mondta Erdei.

A reggeli találkozó harmadik témája a kormány és a bankok közötti jövőbeni kooperációról szólt: kiderült, a bankok igénylik a rendszeres szakmai konzultációt, és arra kérték a kormányfőt, hogy a kormány a bankszektort érintő, egyoldalú lépéseket szüntesse be. Erdei Tamás elmondta: ebben a kérdésben a végig kooperatívnak mutatkozó Orbán Viktor sem talált kifogásolnivalót.

Ezzel kapcsolatban a neve elhallgatását kérő egyik résztvevő elmondta, hogy a beszélgetésen szóba kerültek a jövő évi növekedési kilátások. A bankvezetők hajlandóknak mutatkoztak hitelezői oldalról támogatni a kormány növekedési tervét, amennyiben a kormány sem különadóval, sem más - végtörlesztéshez hasonló, számukra hátrányos - kormányzati intézkedéssel nem sújtja őket.

600 milliárdért egy baráti kézfogás

A kormányfő és a nemzetgazdasági miniszter ma az Országházban találkozott a Bankszövetséggel kötött megállapodásban érintett pénzintézetek vezetőivel. A tegnap aláírt megállapodás részletesen leírta, hogy a devizahitelesek különböző csoportjainak milyen segítséget nyújtanak közösen a bankok és a kormány. Az előzetes számítások szerint a pénzintézetek 600 milliárd forintot, az állam pedig 300 milliárdot vállal a program terheiből. Cserében az erre fordított költségek a bankadóból bizonyos mértékben leírhatóvá válnak, illetve a jelenlegi mértékű pénzügyi különadót 2013 végére kivezetik.

A megbeszélésen részt vett a kormány képviselőin kívül Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke és Kovács Levente főtitkár, valamint a bankvezérek: Balázs László, a Volksbank vezérigazgatója, Csányi Sándor, az OTP Bank elnök-vezérigazgatója, Erdei Tamás, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója, Harmati László, az FHB Bank vezérigazgatója, Tomas Spurny, a CIB Bank vezérigazgatója és Heinz Wiedner, a Raiffeisen Bank vezérigazgatója.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.