Gazdaság MTI 2011. december. 04. 17:01

Minden japán befektető euróövezeti recessziót vár

A japán kötvénybefektetők mindegyike euróövezeti recessziót vár jövőre, és több mint egyharmaduk szerint a valutauniós adósságválságra a tagállamok költségvetési uniója lesz a megoldás - derül ki az egyik legnagyobb londoni befektetési bankcsoport új felméréséből.

A Barclays Capital rendszeresen méri a globális adósságfinanszírozás szempontjából alapvető fontosságú japán intézményi kötvénybefektetői kör hangulatát.

A héten elvégzett legújabb vizsgálat során a ház azt a kérdést is feltette a felmérésbe bevont japán kötvénybefektetőknek, hogy tartanak-e jövő évi recessziótól az euróövezetben. A megkérdezettek 42,1 százaléka azt a válaszlehetőséget jelölte be, hogy "igen, nagyon is", további 57,9 százalék pedig azt, hogy "igen, valamennyire", vagyis a vizsgálatba bevont japán kötvényalap-kezelők 100 százaléka vár legalább valamelyes eséllyel euróövezeti recessziót 2012-ben.

A jövő évi euróövezeti recesszió egyre szélesebb körű várakozás a londoni City elemzői közösségében is.

A UBS bankcsoport londoni befektetési és gazdaságelemző részlege átfogó új prognózisában közölte, hogy a súlyosbodó szuverén adósságválság miatt az általa eddig valószínűsített 0,2 százalékos növekedésről 0,7 százalékos visszaesésre módosította az euróövezeti gazdaság teljesítményére adott, 2012 egészére szóló becslését.

AP

A ház szerint a valutauniós recesszió valószínűleg már az idei negyedik negyedévben elkezdődött.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlegének felzárkózó térségi közgazdászai legújabb globális előrejelzésükben közölték, hogy az általuk eddig jósolt 0,5 százalékos növekedés helyett 2012-ben most már átlagosan 0,2 százalékos GDP-visszaesést jósolnak az euróövezetben.

A Goldman Sachs (GS) bankcsoport londoni közgazdászainak új, felülvizsgált térségi prognózisa szerint az euróövezeti GDP-érték jövőre átlagosan 0,8 százalékkal csökken, és 2013-ban is csak 0,7 százalékkal emelkedik.

Vannak azonban olyan londoni házak is, amelyek két teljes évi recessziót jósolnak a valutaunióban.

A City egyik legnagyobb pénzügyi elemzőcége, a Capital Economics befektetőknek összeállított legújabb helyzetértékelésében közölte: "eddig is pesszimista" korábbi prognózisához képest még tovább rontotta az euróövezet gazdasági teljesítményére adott előrejelzését, és jövőre most már 1 százalékos, 2013-ban 2,5 százalékos átlagos GDP-visszaesést vár a valutaunióban. A ház szerint ez összességében a 2008-2009-es pénzügyi válság idején tapasztalthoz hasonló mértékű euróövezeti teljesítménycsökkenést jelentene.

A Baclays Capital a japán intézményi befektetők körében elvégzett felmérése során feltette azt a kérdést is, hogy szerintük mi lesz az euróövezeti szuverén adósságválság végkimenetele. A válaszadók legnagyobb csoportja, 36,8 százalék azt tartotta a legvalószínűbbnek, hogy költségvetési unió jön létre az euróövezeten belül, "és a tagországok szuverenitása ennek megfelelően szűkülni fog".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.