Gazdaság MTI 2011. december. 02. 17:45

IMF: hitelezés és működőtőke kell a javuláshoz a régióban

Ahogy Magyarországnak, úgy a többi régiós országnak is meg kell küzdenie a rövid távú gazdasági sebezhetőség problémájával, a növekedést hosszabb távon a hitelezés javulása és a működőtőke-beáramlás tudja segíteni – mondta Irina Ivascsenko, a Nemzetközi Valutaalap budapesti képviseletének vezetője pénteken a Debreceni Egyetem Közgazdaság- és Gazdaságtudományi Karán tartott előadásában.

A közgazdász jelezte: a közép-európai országok között a külföldi működőtőke-beáramlásért nagy verseny lesz, és ebből az tud a legtöbbet profitálni, akinek növekedési kilátásai és beruházóknak tett ajánlatai a legígéretesebbek.

Emlékeztetett, hogy a mostani válság 2008-as kirobbanása óta az IMF több mint hetven válságkezelési programot dolgozott ki, köztük az elsőt és az egyik legnagyobb összegűt Magyarországnak. Megítélése szerint Magyarország esetében akkor a piaci bizalom helyreállítása volt a legfontosabb és ezt a pénzügyi rendszer fizetőképességének biztosításával igyekeztek elérni.

Mint mondta: a világgazdaság jelenleg sokkal több kockázatot hordoz magában, mint akár fél évvel ezelőtt. A kockázatok növekedését jelzi, hogy az IMF legutóbbi, szeptemberben publikált gazdasági előrejelzését lefelé kell majd módosítani.

Irina Ivascsenko
Túry Gergely

A piacoknak egyszerre van szükségük stabilitásra és gazdasági ösztönző programokra, ezek helyes arányát pedig igen nehéz megtalálni a mai bizalmatlan piaci környezetben – mutatott rá a képviselet-vezető. Irina Ivascsenko elmondta, hogy nem tud az IMF és a magyar kormány közti tárgyalásokra vonatkozó újságírói kérdésekre válaszolni, mert "a Magyarországgal való együttműködés módja még kidolgozás alatt van".

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.