2011. november. 28. 10:14 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 28. 10:12 Gazdaság

Nyugat felé kacsingat Kína

Kína nyugati infrastrukturális projektekbe fektetne be, a kínai kereskedelmi minisztérium 2012-ben delegációt is küld Európába.

"A kereskedelem ösztönzésére és új befektetési lehetőségek keresésére jövőre kínai delegáció utazik Európába" - mondta a kínai kereskedelmi miniszter egy hétfői konferencián. "Egyes európai országok adósságválsággal küzdenek, eszközeiket készpénzre váltanák, s külföldi befektetőktől remélik, hogy azok felvásárolják a vállalkozásaikat. Mi figyelünk majd, s segítjük előre vinni a folyamatot" - fogalmazott Csen Tö-ming Pekingben.

A miniszter nyilatkozatát megelőzően a hétvégén a Financial Times napilapban a Kínai Befektetési Társaság (CIC) vezérigazgatója hasonló terveket említett. Lou Csi-vej azt írta: Kína örömmel fektetne be nyugati infrastrukturális projektekbe, különösen Nagy-Britanniában. Egy ilyen, kereskedelmi elvek mentén létrejött együttműködés mindegyik fél számára csak előnyökkel járhat - fogalmazott Lou Csi-vej.

"Kína  hajlandó importját növelni és a külföldi beruházásokat ösztönözni, ezt segíti a dollár hosszabb ideje tartó viszonylagos gyengesége is" - tette hozzá a vezérigazgató. Lou Csi-vej a víz, energia, közlekedés, digitális kommunikáció és hulladékkezelés ágazatait említette az együttműködés területeinek lehetséges példáiként, Nagy-Britannián kívül más országot konkrétan nem nevezett meg.

A pekingi központú CIC szuverén vagyonalapot a külföldi beruházások ösztönzésére hozták létre 2007-ben, eszközeinek értéke tavaly év végén 409,6 milliárd dollárt tett ki. A társaság idén főleg az infrastrukturális, ingatlan- és magántőke-beruházásait növelte.

zöldhasú
Hirdetés
Címkék
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.