Gazdaság MTI / hvg.hu 2011. november. 25. 07:21

Elemzői reakciók: teljes fordulatra van szükség a leminősítés után

A leminősítés reformokra ösztönözheti Magyarországot - nyilatkozta Charles Robertson, a Renaissance Capital vezető közgazdásza a Reuters hírügynökségnek azt követően, hogy a Moody's Investors Service megvonta Magyarországtól a befektetési ajánlású adósbesorolást. A Nomura szerint teljes gazdaságpolitikai fordulatra van szükség.

"A leminősítés annak a reformpolitikának ad támogatást, amely eredetileg is befektetési kategóriába emelte Magyarországot" - fogalmazott Charles Robertson. A Reuters Budapestről keltezett anyagában utalt arra, hogy Magyarország a múlt héten a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult készenléti hitelt kérve, miután a forint árfolyama rekordmélységbe zuhant az euróval szemben.

Charles Robertson ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta a brit hírügynökségnek, hogy az IMF-megállapodás múlt heti bejelentése már nem tudta megakadályozni leminősítést, mert túl későn jött. A Moody's leminősítése nem volt váratlan, csak az időzítése - tette hozzá. Úgy vélte, Magyarország számára az jelenthetne kiutat, ha az EKB és az IMF közös akcióval tenne lépéseket az euróövezet stabilizálására.

Peter Attard Montalto, a Nomura londoni elemzője a Portfolio által idézett kommentárjában hangsúlyozza, hogy a Moody’s csütörtöki döntése a piaci várakozásoknál kissé korábban érkezett, de a hír önmagában nem meglepő. A szakértő kiemeli, hogy a hitelminősítő megtartotta a negatív kilátást a magyar adósbesoroláshoz, ami azt bizonyítja, hogy a besorolás kilátása egyértelműen a költségvetés fenntarthatóságától függ.

A hitelminősítő helyesen rámutat a fenntarthatóság hiányára, tekintettel a várható alacsony gazdasági növekedésre - írja Montalto. A Nomura elemzője úgy értelmezi a Moody’s közleményét, hogy - mivel a növekedési várakozások innen már csak lefelé mehetnek - teljes gazdaságpolitikai fordulatra van szükség ahhoz, hogy Magyarország elkerülje az újabb leminősítéseket és stabilizálja adósbesorolását.

Túry Gergely

Tekintettel a feszült nemzetközi környezetre (az adósságválság miatt), ha a forint árfolyama és a magyar kötvénypiac élesen reagál a hírre, akkor nyilvánvalóvá válik a jövő heti kamatemelés - vetíti előre Montalto, aki szerint ezek után a legfontosabb kérdés, hogy a kormány hogyan viszonyul az IMF-hez.

A befektetési ajánlású magyar adósosztályzat megvonásának hosszabb távon várható piaci hatásaira korábban egyes citybeli elemzők már előre forgatókönyveket vázoltak fel.

A Barclays Capital felzárkózó piaci közgazdászai minapi elemzésükben például korlátozott piaci hatást valószínűsítettek, kiemelve, hogy a magyar kormánykötvények jelentős része felzárkózó piacokra szakosodott kötvényalapok portfolióiban van, és ezek számára nincs olyan kifejezett előírás, hogy csak bizonyos alsó besorolási küszöb feletti kötvényeket tarthatnak.

A Barclays Capital londoni szakértői kiemelték ugyanakkor azt is, hogy a magyar szuverén dollárkötvények viszont befektetési osztályzatú adósságokra szakosodott jelentős amerikai kötvényindexekben szerepelnek - köztük a Barclays Capital US Credit indexben -, és ha esetleg két hitelminősítő is a befektetési osztályzati sáv alá sorolná át Magyarországot, e magyar dollárkötvények szükségszerűen kikerülnének ezekből az indexekből, ami a magyar adósság külföldi befektetői bázisának valamelyes eróziójához vezetne.

A Moody's leminősítésével kapcsolatos összes hírünket itt olvashatja el.

zöldhasú
Hirdetés