Ortodox módszereket, megoldásokat várnak el a befektetők a magyar kormánytól - véli Bod Péter Ákos közgazdász. A volt jegybankelnök szerint a tőkepiaci szereplők hajlamosak a túlzott pesszimizmusra.
Nem működőképes az a stratégia, hogy a magyar gazdaságot a tőkepiacról finanszírozza a kormány, és ezt lehetett is sejteni - mondta az InfoRádiónak Bod Péter Ákos. A közgazdász kiemelte: az emelkedő kamatok már jelezték, hogy a tőkepiac egyre drágábban hajlandó finanszírozni a magyar adósságot, és a Moody's-tól érkező leminősítéssel bekövetkezett, amitől tartani lehetett.
A volt jegybankelnök szerint a döntés egyik következménye a költséget érinti, drágább lesz a finanszírozás, a másik kérdés az, hogy van-e kellő pénz.
A tőkepiaci szereplők hajlamosak a túlzott pesszimizmusra, elfordulnak a kockázatosnak tartott országtól. Ebből a helyzetből ki kell kerülni, és a fő kérdés az, hogy milyen kormányzati intézkedéseket kell tenni, hogy a bizalom erősödjön - fejtette ki Bod Péter Ákos.
A közgazdász szerint a Moody's lépése meglepetés, mert azt lehetett hinni, hogy az IMF-fel kötendő megállapodás tartalmának körvonalazódásáig kivárnak a hitelminősítők.
Az egyetemi tanár hangsúlyozta: a befektetők a költségvetés kiigazítását, a növekedést elősegítő intézkedéseket várnak el, valamint azt, hogy tartózkodjon a kormány mindentől, ami az ország hosszú távú, fenntartható finanszírozását negatívan befolyásolná.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.