Drágítaná a boltokban kapható, helyben sütött pékárukat, süteményeket és frissensülteket egy kormánypárti módosító javaslat. A péklobbinak ugyanis nem tetszett, hogy a hiper- és szupermarketekben "irreálisan olcsón" kaphatunk kenyeret.
Drágulhat a hipermarketekben és a szupermarketekben kapható helyben sütött kenyér, ha a parlament elfogadja azt a módosító javaslatot (pdf), amit kedden nyújtottak be fideszes és KDNP-s képviselők a tisztességtelen forgalmazói magatartásról szóló törvényhez.
A javaslat szerint a jövőben tisztességtelen forgalmazói magatartásnak minősülne, ha saját előállítású termékeiket a boltok az üzemi költségeiket is tartalmazó önköltségi ár alatt árulnák.
A boltok csele
A saját előállítású termékek jellemzően a boltokban sütött pékáruk, kenyerek, kiflik, zsemlék, sütemények, vagy frissensültek (például grillezett húsok). Fontos megjegyezni, ezek nem azonosak az úgynevezett saját márkás termékekkel, melyek általában nem a boltok területén készülnek, hanem egy szerződéses gyártónál, aki a kereskedő márkáját tünteti fel az elkészült árun.
A változás miatt ezeknek a termékeknek az árai várhatóan emelkedni fognak, a kereskedők ugyanis ezeket a ténylegesnél szűkebb önköltséggel számolják el. Ennek köszönhetően úgy adhatják olcsóbban az árut, hogy közben nem ütköznek az önköltségi ár alatt történő forgalmazás tilalmába. Az egyik hipermarketben például egy kifli 8 forintba kerül, míg egy pék nagyjából ennek a háromszorosáért adja a vásárlóinak.
Általában csak az anyagköltséget, a sütéshez használt energiát és a bérköltséget számítják bele a termékekbe, az általános költségek, például a világítás, fűtés, takarítás, esetleg a felhasznált víz, az üzem irányítási költségei, az amortizáció vagy az ügyviteli költségek viszont kimaradnak.
Megmozdult a péklobbi
Az ügy hátterében a péklobbi áll. A történet onnan indult, hogy a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal több ellenőrzést lefolytatott, és megállapította, hogy a kereskedők szűkített önköltséggel számolnak.
Az eddigi szabályozás szerint az minősül tisztességtelen forgalmazói magatartásnak, ha önköltségi ár alatt árulnak, a szűkített önköltség viszont ebbe még belefér, ezért vált szükségessé a pontosítás – magyarázta a hvg.hu-nak a Magyar Pékszövetség főtitkára, és elmondta azt is, a törvényjavaslat valóban a pékektől indult, mert nehezményezték, hogy a szűkített önköltséggel a kereskedők kibújnak az önköltség alatti értékesítés tilalma alól.
Lesz még olcsó kifli
A módosítással a képviselők a kereskedők értelmezése szerint azt akarják elérni, hogy a boltok helyben készült termékeinek magasabb legyen az előállítási költsége. Ezen a téren a „kereskedők meglétük óta rendkívüli és indokolatlan versenyelőnyt élveznek” a többi vállalkozással szemben, mivel alapvetően nem a saját előállítású termékek kereskedelméből kell megélniük - fogalmaz a javaslat indoklása. Ezeket a termékeket a valós költségeknél alacsonyabb fogyasztói áron forgalmazzák, így csak vevőcsalogatóként alkalmazzák – teszik hozzá.
Werli József, a Magyar Pékszövetség főtitkára szerint azonban nem a kereskedők termékeinek a drágítása a változtatás célja, hanem az, hogy reálisabbak legyenek a kereskedők árai, illetve reálisan összehasonlíthatóak legyenek a pékekével. A főtitkár szerint ugyanis az olcsón kínált saját pékárukkal a boltok megtévesztik a vásárlókat, ugyanis elhitetik velük, hogy ennyiért elő lehet állítani egy terméket. Így a fogyasztók jogosan nehezményezik, hogy a pékek ezeket sokkal drágábban kínálják – mondta a főtitkár.
Továbbra is lesznek azonban olcsó pékáruk a boltokban, ugyanis a hipermarketek nagyobb méretük miatt így is jóval olcsóbban tudják előállítani az érintett termékeket (a rezsiköltség sokkal több áru között oszlik meg). Emellett azzal, hogy helyben eladják, nem kell szállítási költséget sem fizetniük, szemben a pékekkel, akiknek el kell juttatniuk az árut a boltokba.
Vámos György, a Kereskedelmi Szövetség főtitkára megkeresésünkre azt válaszolta, hogy még tanulmányozzák a javaslatot, mielőtt kialakítják az álláspontjukat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.