Gazdaság MTI 2011. november. 22. 17:56

A kínaiak szórják el a legtöbb pénzt luxuscikkekre

A tehetős kínaiak luxusfogyasztásuknak több mint a felét külföldön bonyolítják le - derült ki egy friss felmérésből. A külföldi beszerzések fele úgynevezett duty-free üzletekből származik.

A luxustermékek piacának alakulását, a fogyasztók szokásait egy pekingi egyetem kutatóintézete és egy életmód magazin mérte fel. A kutatók 65 nemzetközi márka százötven termékének forgalmát kísérték figyelemmel.

Megállapították, hogy a luxuscikkek többsége Kínában drágább, mint külföldön, és részben ezzel is magyarázzák, hogy a kínai gazdagok nagy összegeket költenek ilyen célra a határon túl. Nyilvánvaló ok az is, hogy azok, akik megtehetik, hogy külföldre utazzanak, szívesebben és főleg nagyobb bizalommal vásárolnak márkás termékeket Kínán kívül.

Kína kísérleti jelleggel a dél-kínai Hajnan szigetén két városban - Szanján és Hajkouban - működtet duty-free üzleteket.

AP

A cél, hogy a kínaiak, akik mind többet áldoznak a luxusra, inkább a hazájukban költsék a pénzüket. A luxuspiac nemzetközi trendjéről az ezzel foglalkozó szakmai világszervezet, a WLA korábban megállapította, hogy 2010-ben külföldön már a kínaiak költötték a legtöbbet luxuscikkekre, és előrejelzésük szerint 2012-re - Japánt megelőzve - a kínaiak lesznek a világ első számú luxusfogyasztói.

Korábbi, felmérésekre alapozott híradások már arról számoltak be, hogy tavaly a luxustermékek globális piacán az eladások fele az ázsiai országokba, élükön Kínába irányult. Feltételezések szerint Kína többet költött luxustermékekre, mint az USA és Európa együttesen. Európában a luxuscikk-eladások 50 százalékát az ázsiai turistákhoz kötik, akik többsége Kínából érkezett.

Az ágazat meghatározó piaci elemzőjének számító Bain and Company nemzetközi tanácsadó cég felmérése szerint az idén 10 százalékkal növekszik a luxuscikkeket gyártó cégek bevétele, és eléri a 191 milliárd eurót. A statisztikák alapján a kínaiak otthoni, illetve külföldi vásárlásai a globális luxuspiac majdnem 20 százalékát teszik ki.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.