A tehetős kínaiak luxusfogyasztásuknak több mint a felét külföldön bonyolítják le - derült ki egy friss felmérésből. A külföldi beszerzések fele úgynevezett duty-free üzletekből származik.
A luxustermékek piacának alakulását, a fogyasztók szokásait egy pekingi egyetem kutatóintézete és egy életmód magazin mérte fel. A kutatók 65 nemzetközi márka százötven termékének forgalmát kísérték figyelemmel.
Megállapították, hogy a luxuscikkek többsége Kínában drágább, mint külföldön, és részben ezzel is magyarázzák, hogy a kínai gazdagok nagy összegeket költenek ilyen célra a határon túl. Nyilvánvaló ok az is, hogy azok, akik megtehetik, hogy külföldre utazzanak, szívesebben és főleg nagyobb bizalommal vásárolnak márkás termékeket Kínán kívül.
Kína kísérleti jelleggel a dél-kínai Hajnan szigetén két városban - Szanján és Hajkouban - működtet duty-free üzleteket.
A cél, hogy a kínaiak, akik mind többet áldoznak a luxusra, inkább a hazájukban költsék a pénzüket. A luxuspiac nemzetközi trendjéről az ezzel foglalkozó szakmai világszervezet, a WLA korábban megállapította, hogy 2010-ben külföldön már a kínaiak költötték a legtöbbet luxuscikkekre, és előrejelzésük szerint 2012-re - Japánt megelőzve - a kínaiak lesznek a világ első számú luxusfogyasztói.
Korábbi, felmérésekre alapozott híradások már arról számoltak be, hogy tavaly a luxustermékek globális piacán az eladások fele az ázsiai országokba, élükön Kínába irányult. Feltételezések szerint Kína többet költött luxustermékekre, mint az USA és Európa együttesen. Európában a luxuscikk-eladások 50 százalékát az ázsiai turistákhoz kötik, akik többsége Kínából érkezett.
Az ágazat meghatározó piaci elemzőjének számító Bain and Company nemzetközi tanácsadó cég felmérése szerint az idén 10 százalékkal növekszik a luxuscikkeket gyártó cégek bevétele, és eléri a 191 milliárd eurót. A statisztikák alapján a kínaiak otthoni, illetve külföldi vásárlásai a globális luxuspiac majdnem 20 százalékát teszik ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.