A CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. az idei első kilenc hónapban 19,011 milliárd forint bruttó díjbevételt ért el az előző évi bázisidőszak 14,148 milliárdjához képest, a 34 százalékos növekedést az újonnan értékesített életbiztosítások nagy száma mellett döntően a meglévő életbiztosítási portfólióból érkező megújítási díjak eredményezték - közölte a cég szerdán.
A társaság - amelynek egyik alapítója Járai Zsigmond volt jegybankelnök - az év első kilenc hónapjában 2,326 milliárd forint mérleg szerinti veszteséget mutatott ki, szemben az egy évvel korábbi 2,239 milliárd forint negatívummal - derül ki a Budapesti Értéktőzsde honlapján közölt, a nemzetközi pénzügyi beszámolási standardok (IFRS) szerint konszolidált eredménykimutatásból. A CIG közölte, egyértelmű célja a 2014-es nyereségessé válás, melynek érdekében az igazgatóság a harmadik negyedévben szervezet-átalakítási, költségcsökkentési döntéseket hozott.
A bruttó díjbevételből 18,723 milliárd forint a befektetéshez kötött életbiztosítások, 171 millió forint a hagyományos életbiztosítások, míg 117 millió forint a nem-életbiztosítások bruttó díjbevétele. A 2011. év első kilenc hónapjában értékesített szerződésekből származó bruttó díjbevétel 6,752 milliárd forint volt, ami 8 százalékos növekedés az előző év hasonló időszakához képest. Az év első három negyedévében értékesített szerződések állománydíja 6,768 milliárd forint volt, ami megfelel az előző év azonos időszaki teljesítményének.
A CIG növekedésének motorját továbbra is a befektetési egységekhez kötött életbiztosítások értékesítése jelentette, de emellett növekedett a hagyományos termékek értékesítése is. A ráfordítások között az egyik legnagyobb tétel a kárfizetések és szolgáltatások, valamint kárrendezési költségek 3,887 milliárd forintja volt. Szintén jelentős a nettó tartalékváltozások ráfordítása, ami 3,95 milliárd forint volt, s amiből 3,045 milliárd forint kapcsolódik a befektetési egységekhez kapcsolt életbiztosítási tartalékok növekedéséhez. A törlési tartalékok növekedése 809 millió forint, amely összhangban van a megnövekedett életbiztosítási díjkövetelésekkel, a többi biztosítástechnikai tartalék mértéke egyelőre nem tekinthető jelentősnek - tartalmazza jelentés.
Az összes működési költség az év első kilenc hónapjában 11,521 milliárd forint volt, amiből 8,532 milliárd forint díj, jutalék és egyéb szerzési költség, 2,989 milliárd forint pedig igazgatási költség. A szerzési költségek a díjbevétel dinamikus növekedésével arányosan nőttek. A közlemény szerint a befektetések 2,572 milliárd forint vesztesége leginkább a távol-keleti, kelet-európai és dél-amerikai befektetési alapok gyenge teljesítményére vezethető vissza, amely tükrözi a második és harmadik negyedévben ezen piacokon tapasztalt tendenciákat
A CIG mérlegfőösszege 37,353 milliárd forint, pénzügyi helyzete stabil, kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett. A saját tőke nagysága 2011. szeptember 30-án 5,873 milliárd forint volt, ami biztosította a törvény által előírt szolvenciát és a működőképességet - áll a közleményben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.