Gazdaság MTI 2011. november. 16. 11:35

Romlott a német ifo világgazdasági hangulatindexe

A negyedik negyedévben tovább csökkent a német ifo gazdaságkutató intézet világgazdasági hangulatindexe az aktuális gazdasági környezet és a következő hat hónap kilátásainak romló megítélése miatt - írja az ifo negyedik negyedéves világgazdasági állapotfelmérésében.

Az idei negyedik negyedévi összesített hangulatindex 78,7 pontra csökkent a harmadik negyedévi 97,9 pontról. 2010 negyedik negyedévében 98,6 ponton állt az index, az idei első negyedévben pedig 106,8 ponton, majd a második negyedévben 107,7 ponton.

A hangulatindex a negyedik negyedévben Észak-Amerikában 69,5 pontra csökkent a harmadik negyedévi 81,2 pontról. Nyugat-Európában 81,4 pontra csökkent az index a harmadik negyedévi 105,2 pontról, Ázsiában pedig 77,2 pontra 94,7 pontról.

Az összesített hangulatindex jelentős mértékben a hosszú távú átlag alá süllyedt a negyedik negyedévben. A romlás az aktuális környezet kevésbé kedvező megítélésének, de leginkább a következő hat hónapra vonatkozó borús várakozásoknak tulajdonítható.

AP

Az aktuális gazdasági környezet megítélése a negyedik negyedévben 86 pontra csökkent a harmadik negyedévi 99,1 pontról. Az elkövetkező hat hónap kilátásainak megítélése pedig 71,9 pontra esett 96,5 pontról.

Az inflációs várakozás változatlanul 4 százalék globális átlagban. A WES felmérésben részt vevő szakértők többsége változatlan kamatlábakat vár az elkövetkező hat hónapra. A szakértők túlértékeltnek tartják az eurót és a jent.

A 2011 negyedik negyedévi World Economic Survey (WES) felmérést 2011 októberében végezte el 119 ország 1.119 gazdasági szakemberének bevonásával a müncheni egyetem ifo gazdaságkutató intézete a párizsi ICC nemzetközi kereskedelmi kamara együttműködésével. A felmérést 1981 óta negyedévente készíti el az ifo.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.