GDP: Nem lep meg senkit, hogy elmarad az idei kétszázalékos növekedés
Bár a bruttó hazai termék nem éri el idén a kormány által várt két százalékot, a megkérdezett elemzők szerint ezt a piac nem is vette komolyan: a harmadik negyedévi 1,4 százalékos GDP arányos bővülés megfelel az elvárásaiknak. Jövőre viszont a külső konjunktúra lassulása miatt újabb komrányzati intézkedések jöhetnek.
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) 1,4 százalékkal nőtt az idei a harmadik negyedévben az előző év azonos időszakához képest. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,5 százalék volt a növekedés - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes számok alapján. A gazdaság teljesítménye az I-III. negyedévben 1,8 százalékkal bővült.
Nincs dráma
Samu János, a ConCorde Értékpapir Rt. elemzője szerint lényegében az igazolódott, amit a piaci elemzők vártak, A KSH most közzétett mutatószámai beillenek például abba a prognózisba is, amit októberben az MNB az idei év első nyolc havi adatai alapján publikált. A visszafogott eredmények Samu szerint érdemben nem okozhatnak drámai változást, "nagy valószínűséggel az történik majd, hogy a jövő évi költségvetést kevesebb tartalékkal lehet majd összerakni" - mondta az elemző a hvg.hu-nak.
Tardos Gergely, az OTP Bank elemzője úgy látja, hogy a növekedési adat megegyezik az OTP Bank Elemzési Központja várakozásaival, viszont kismértékben jobb lett a piac által várt egy százalék körüli éves dinamikánál. Tardos szerint 2012-ben a magyar gazdaság főbb külkereskedelmi partnereinek növekedése érdemben lassul majd az európai adósságválság miatt – noha a harmadik negyedéves európai növekedési adatok nem lettek rosszak –, ami a külső kereslet és a hazai export dinamikájának lassulását eredményezi. Ez pedig a költségvetési szigorral és a visszafogott hitelezési aktivitással együtt azt valószínűsíti, hogy a magyar gazdaság stagnálni fog 2012-ben.
Az OTP Bank elemzője hozzáfűzte: azzal együtt, hogy a kormány a jövő évi költségvetésben 1,5 százalékos növekedéssel számol, ugyanakkor egy igen konzervatív költségvetést tett le az asztalra, mert a korábban - a Széll Kálmán tervben és a Konvergencia Programban - bejelentett kiadáscsökkentő intézkedéseken túl az elmúlt hónapokban igen komoly bevétel-növelő intézkedéseket fogadott el. Ez pedig lehetővé tett Tardos szerint olyan mértékű tartalékképzést, melynek zárolásával akár stagnáló GDP mellett is a GDP 3 százaléka alatt maradhat a hiány jövőre.
A mezőgazdaság belehúzott
Az MTI által megkérdezett Suppan Gergely, a TakarékBank elemzője szerint kedvező, hogy a negyedéves alapú, illetve az első és a második negyedévi kiigazított adatok gyorsabb növekedést mutatnak a korábban közöltnél, ami szerinte a várnál nagyobb mezőgazdasági kibocsátásnak köszönhető. Az elemző szerint a hazai GDP-t továbbra is az export húzta, a fogyasztás viszont a magánnyugdíj-pénztári hozamok elköltése miatt stabilizálódott. Suppan úgy látja, hogy a beruházásokat egyes nagy feldolgozóipari beruházások javíthatták, még ha éves szintén az utóbbi hatás nemigen jelentkezik.
Suppan Gergely szerint a külső konjunktúra egyértelmű lassulása és a hazai megszorítások miatt a következő negyedévekben jóval gyengébb eredményekre lehet számítani. Az idei évre összességében 1,7 százalékos növekedésre számít a TakarékBank. A jövő év elején a növekedés további lassulását ellensúlyozza a kecskeméti Mercedes üzem termelésbe helyezése, így 2012-ben 0,8 százalékos, majd 2013-ban enyhén gyorsuló, 1,9 százalékos GDP növekedésre számít az elemző.
Az ipar húzott szeptemberben a vártnál jobban
Árokszállási Zoltán, az Erste Bank elemzője szerint az elemzői konszenzusnál magasabb lett a tényadat, a különbséget szerinte az ipar vártnál jobb szeptemberi teljesítménye okozhatta. Az Erste elemzője a negyedik negyedévre nem vár 1 százaléknál magasabb gazdasági bővülést. Ennek oka szerinte egyrészt az, hogy a forint gyenge árfolyama visszafogja a fogyasztást, másrészt Magyarország export partnereinél sem túl jók a kilátások.
Árokszállási jövőre enyhe, 0,2 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít. Véleménye szerint kormány oldalról további kiegészítő intézkedések jöhetnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.