Orbán Viktor hallani sem akar a választókat bőszítő ingatlanadóról, de a kormány szerdán azt is eldöntötte, hogy mégsem ad olyan széles lehetőséget az önkormányzatoknak az adóztatásra, mint azt korábban tervezte - közölte az Origo.
A szerdai, késő éjszakába nyúló kormányülésen az Origo információi szerint eldőlt, hogy a kormány visszatáncol korábbi, az önkormányzatok gazdasági mozgásterét növelő tervétől.
Az október közepén benyújtott adótörvény-javaslatban is szereplő kezdeményezés szerint a helyhatóságok saját adókat, úgynevezett települési adót vethettek volna ki cserébe azért, hogy az állam eddigi helyben maradó adóbevételeik jelentős részét elvonja. A miniszterelnök ezen a héten ugyanakkor már óvatosságra intett az önkormányzatok adószabadságával, elsősorban a vállalkozásokra kivetendő további terhekkel kapcsolatban, mert a helyhatóságok további adóztatásának szerinte a kormány gazdaságpolitikájával ellentétes, versenyképesség-csökkentő hatása lenne.
Az önkormányzatokat kárpótoló tervek között szerepelt egy hónapja egy olyan módosítás is, amely eltörölte volna az építmény-, illetve a telekadó eddigi négyzetméterenkénti maximumát, csupán az adó egészére állapított volna meg egy, az adott ingatlan forgalmi értékének három százalékában meghúzott plafont. Utóbbi így egy tízmilliós panellakás esetén évi 300 ezer, egy átlagos, nem kiemelkedő színvonalú és elhelyezkedésű, 30 millió forint értékű családi háznál pedig akár 900 ezer forint terhet jelentett volna - vagyis tizenkétszer nagyobbat, mint Bajnai Gordon volt miniszterelnök 2009-es, a Fidesz által hevesen támadott ingatlanadó-javaslata.
Orbán Viktor az Origo információi szerint már korábban kérte, hogy az adójavaslatok közül ez utóbbit mindenképpen vegyék ki. Orbán arra hivatkozott, hogy az ingatlanadónak még a lehetőségét sem szabad felvetni, mert már az is óriási politikai károkat okozhat a kormánynak szerinte, ha csak ennek a szándéka nyilvánosságra kerül.
A települési adó illetve az újfajta ingatlanadózási szabályok elvetéséért cserébe a kormány szándéka szerint a magánszemélyek kárára kaphatnak némi mozgásteret az önkormányzatok: 2012-től ugyanis a tervek szerint teleknek minősül, vagyis adóztathatóvá válik a termőföld , illetve a jelenlegi érték egynegyedével nő a magányszemélyekre kivethető kommunális adó maximuma. Ez utóbbiakról szerdán módosító javaslatot nyújtott be az adótörvényekhez a parlamentnek a fideszes többségű költségvetési bizottság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.