Romló hangulatindexek Közép-Kelet-Európában
Erőteljesen romlottak az osztrák vállalkozásoknak a Közép-Kelet-Európai térséggel kapcsolatos várakozásai a Thomson Reuters és az Osztrák Kontrollbank (OeKB) közös felmérése szerint. Különösen a Magyarországra vonatkozó várakozások borúlátóak.
A következő fél évre vonatkozó üzleti hangulatindex 17 ponton áll, ezzel 13 százalékponttal marad el a júliusitól, és jóval alatta van a 2007-2011 közötti átlagnak (28 pont). Az adatok arra engednek következtetni, hogy a válság utáni javulás után ismét nehéz időszak következik a térségben - írta a Thomson Reuters és az osztrák exportfinanszírozó bank.
A negyedévenként összeállított index legutóbb, júliusban az áprilisi 35 pontról 30 pontra gyengült, ezzel először csökkent 2009 áprilisa óta. A mutató csökkenése elsősorban arra vezethető vissza, hogy a közvetlen befektetők közül érezhetően kevesebben néznek derűlátóan a térségben működő érdekeltségeik várható teljesítménye elé. A konjunktúra újabb visszaesésére is számítani lehet a régióban a felmérésben részt vevők jelzései alapján - írták a felmérésről szóló sajtóközleményben. A térségben telephellyel, leányvállalattal rendelkező négyszáz osztrák vállalat nagyobb része, 44 százaléka elégedett érdekeltségeinek jelenlegi üzletmenetével, 15 százalék értékelte kedvezőtlennek a jelenlegi teljesítményt. A vonatkozó mutató egy százalékponttal, 29-re csökkent.
A régió összgazdasági teljesítményével kapcsolatos várakozások 38 százalékponttal, mínusz hat pontra zuhantak. Ez azt jelenti, hogy több a kedvezőtlen, mint a derűlátó várakozás a konjunktúrával szemben. Hasonlóan rossz mutatóra 2008 októberében, a világgazdasági válság kitörésekor volt példa.
Országonkénti bontásban leginkább a Magyarországgal szembeni várakozások borúlátóak. A közvetlen befektetők 42 százaléka arra számít, hogy a következő egy évben romlik a gazdasági környezet. A megkérdezettek 51 százaléka mondta azt, hogy változatlan gazdasági teljesítményre számít, és 7 százalék számol javulással. A konjunkturális pesszimizmus mindenekelőtt a közvetlen befektetőknek a vitatott intézkedések - például a devizahitel-törvény és az egyes ágazatokra vonatkozó különadók - miatti elbizonytalanodását tükrözi - állt a közleményben. A Magyarországra vonatkozó index értéke -4 pont. Romló befektetői hangulatról tanúskodik a felmérés Oroszországban, Ukrajnában és Lengyelországban is.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.