2011. november. 09. 06:11 MTI / hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. november. 09. 08:18 Gazdaság

Az IMF ma Magyarországra jön

Az IMF szerdán kezdi aktuális felülvizsgálatát Magyarországon.

Ma érkezik Magyarországra az IMF küldöttsége. A delegáció november 21-ig tartja az alapokmánya IV. cikkelye szerinti konzultációt és utólagos program-felülvizsgálatát. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szakértői aktuális felülvizsgálatra legutóbb tavaly októberben jártak Magyarországon. Az IMF valamennyi tagországról legalább évenkénti gyakorisággal készít gazdaságpolitikai értékelést.

Az IMF szakemberei legutóbb október közepén jártak Magyarországon, igaz, akkor egy úgynevezett technikai misszión jártak itt, azaz nem tárgyaló vagy felülvizsgáló misszióról volt szó és nem is egy esetleges újabb hitelmegállapodásról tartottak megbeszélést a kormánnyal. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) akkori bejelentése szerint az IMF az önkormányzati rendszer nemzetközi tapasztalatait tekinti át partnereikkel. Az NGM múlt hónapban arról is beszámolt, hogy az IMF-szakértők szakmai tanácsokat adnak térítésmentesen, a nemzetközi pénzügyi szervezet forrásnyújtási tevékenységétől teljesen függetlenül.

Az októberi IMF-látogatás után Kósa Lajos, a Fidesz ügyvezető alelnöke a köztévében azt mondta, nem mi hívtuk Magyarországra a Nemzetközi Valutaalap szakértői delegációját, hanem "magától idejött", "kértek időpontot, mi adtunk". Mint mondta, kényes helyzetben volt a kormány, mert "ha meg nem beszélünk velük", akkor az a kritika éri a kabinetet, hogy "mekkora bunkók vagyunk, hogy nem is beszélünk velük". Kósa szavaival ellentétben azonban nem csak úgy "idejött" az IMF, hanem a kormány kérte a segítséget – írta ezt követően a Portfolio.hu. "A technikai segítségnyújtás minden IMF-tagország számára nyitva álló lehetőség, amelyet az országok maguk igényelnek" – reagált a Portfolio.hu kérdésére a Nemzetközi Valutaalap magyarországi képviselője, Iryna Ivaschenko Kósa Lajos reggeli szavaira.

Az IMF és az Orbán-kormány közötti tárgyalások tavaly júliusban szakadtak meg, az IMF akkor azt közölte, hogy a magyar kormánnyal folytatott tárgyalásokon ugyan sok a közös alap, de "számos kérdés nyitva maradt". A küldöttség tehát visszatér Washingtonba, és "a fennmaradó nézeteltérések áthidalására törekszik" - írták. Később Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az IMF és az EU delegációjával folytatott tárgyalások megszakadásáról azt mondta, "az államadósság csökkentése érdekében indult civil összefogás is a szabadságharcos mozgalomhoz tartozik, amelynek első lépése az IMF kipaterolása volt".

Magyarország 2008-ban, az első EU-tagországként kapott pénzügyi segélycsomagot az IMF-vezette hitelezői csoporttól. Egyes elemzők szerint egy hasonló hitelkeret ma sem ártana. A Morgan Stanley londoni elemzői például októberben közölték: továbbra is erőteljes meggyőződésük, hogy előnyös lenne Magyarország számára egy IMF-csomag - akár egy elővigyázatossági hitelkeret, akár egy készenléti megállapodás formájában -, mert ez erősítené Magyarország védelmét, és megnyugtatná a piacokat a finanszírozási hozzáféréssel és a forint támogatási képességével kapcsolatban.

zöldhasú
Hirdetés