Semmis az ország negyedét gázzal ellátó vállalat, az Emfesz 2009-es eladása, írja az Index. A Fővárosi Ítélőtábla keddi, jogerős ítélete szerint Góczi István ügyvezető igazgató nem adhatta volna el a vállalatot a tulajdonos tudta nélkül.
A fellebviteli bíróság döntése hatályon kívül helyezte a Magyar Energia Hivatal (MEH) 2009. április 29-én kiadott engedélyét, amely lehetővé tette, hogy az Emfeszt egy teljesen ismeretlen tulajdonosi hátterű svájci offshore cég, a Rosgaz AG szerezze meg egy dollárért.
Az eladás miatt az előző tulajdonos, a Dimitrij Firtas ukrán üzletemberhez köthető Mafobi Holdings pert indított, mert állítása szerint az értékesítésre az ügyvezetőnek, Góczi Lajosnak nem volt felhatalmazása. Az ügy hátterében az állt, hogy a gázközvetítőként működő Emfesz akkor már hónapok óta nem tudott ukrán gázt értékesíteni a magyar piacon, mert Firtasnak megromlottak a kapcsolatai az ukrán féllel, és máshonnan kellett pótolnia a kieső mennyiséget, amin folyamatosan vesztett.
Ez nem felhatalmazás
Góczi Lajos ügyvezető egy 2004. október 15-én aláírt magyar-angol nyelvű meghatalmazásra hivatkozott - de erről most jogerősen is bebizonyosodott, hogy nem jogosította fel őt arra, hogy gyakorolja a tulajdonosi jogokat, mint ahogy állította.
A Mabofi azonban még nem nyugodhat meg, írja az Index. Ahhoz, hogy visszakapja a céget, az illetékes cégbíróságnak a mostani ítélet megismerése után még külön el kell járnia. Így viszont félő, hogy mire a Mabofi eljut az Emfeszhez, addigra az kiürül.
A MEH felelősségét a per nem firtatta.
Az Emfesz a HVG 500-as listája alapján 2010-ben dobogós helyet ért el a hazai energetikai cégek között és 20. lett az összesített listán. A törvénnyel viszont nem csak idehaza kerültek összeütközésbe: az Index információ alapján az osztrák rendőrség egy tranzakció sorozat után nyomoz, amelynek keretében az Emfesz 20 milliárd forintot utalt át előbb egy Virgin-szigeteki, majd két tucat, karibi bejegyzésű offshore cégnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.