Nagy vita volt: ki vezesse a Büki Gyógyfürdőt?
Nagy vita bontakozott ki a Büki Gyógyfürdő Zrt. hétfőre összehívott rendkívüli ülésén a tulajdonosok között a vezetői poszt körül, és mivel a tulajdonosok nem tudtak dönteni, a részvénytársaság elnök-vezérigazgatója Németh István maradt - közölte Marton Ferenc (Fidesz), a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke az MTI érdeklődésére.
A rendkívüli ülés az igazgatóság elnöke mandátumának felülvizsgálatát tűzte napirendjére, ám végül a büki állásponttal szemben a megyei önkormányzat nem támogatta a személyi változást. Marton Ferenc elmondta: azért nem támogatták, hogy új vezető kerüljön a részvénytársaság élére, mert Németh Istvánt továbbra is a legalkalmasabbnak tartják a posztra, különösen most, amikor még tisztázatlan a társaság további sorsa. A Büki Gyógyfürdő Zrt. részvényeinek ugyanis csaknem fele a megyei önkormányzat tulajdonában van, az esetleges vagyonátadásról zajlanak az állammal a tárgyalások.
A vasi közgyűlés vezetése szeretné elérni, hogy a részvénytársaság maradjon a megye tulajdonában, döntés azonban még nincs. Marton Ferenc szerint rövid távon arra nincs lehetőség, hogy a másik tulajdonos Bük önkormányzatának tulajdonába kerüljenek a részvények.
A Büki Gyógyfürdő Zrt.-ben 46,6 százalékos részesedése van a Vas Megyei Önkormányzatnak, ugyanennyi Bük önkormányzatának, a részvények 6,8 százalékát pedig a dolgozói MRP szervezet birtokolja. Ez a tulajdonosi szerkezet csaknem húsz évvel ezelőtt alakult ki, és Németh István azóta tölti be párhuzamosan az igazgatótanács elnöki és a vezérigazgatói tisztet. Marton Ferenc elmondta: becsléseik szerint megye tulajdonában lévő részvények összértéke 7-8 milliárd forint, a részvénytársaságé pedig 14-16 milliárd forint. A társaság adózás utáni eredménye legutóbb 190 millió forint volt.
A Büki Gyógyfürdő Rt. 2000-ben a Széchenyi-terv pályázatán 1 milliárd forintos vissza nem térítendő állami támogatást nyert el, a végrehajtott fejlesztés a saját forrásokkal, banki hitellel kiegészülve a gyógyfürdő két év alatt megvalósított rekonstrukciója, bővítése, korszerűsítése a társaság saját forrásainak mozgósításával összértékben elérte a 2,2 milliárd forintot.
Hasonló nagyságrendű volt az az újabb fejlesztés is, amely 2008-ban indult, és 2011 nyarára készült el. Az újabb fejlesztés Nyugat-dunántúli Regionális Operatív Program keretében 30 százalékos pályázati támogatással valósult meg. A projekt 70 százalékos önrészét egyébként 1,2 milliárd forint értékű kötvénykibocsátással teremtették elő. A Büki Gyógyfürdőt évente csaknem egymillió vendég keresi fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.