Az MSZP szerint hiba lenne, illetve az adó- és adminisztrációs terhek növekedését okozná az egyszerűsített vállalkozási (eva) adó megszüntetése. A kormány és a bankszövetség egyeztetését, valamint a felszámítható kamatok mértékének tervezett korlátozását viszont üdvözlik a szocialisták.
Az egyszerűsített vállalkozási adó jó eredményeket hozott, az adókulcs emelése után is sokan vették igénybe - mondta Józsa István, a parlament gazdasági bizottságának MSZP-s alelnöke csütörtökön. Szerinte a 174 milliárd forint bevételt hozó adónem megszüntetésétől a kormány alighanem a társaságiadó-bevételek nagyobb mértékű növekedését várja.
Az eva jövője egyelőre bizonytalan: a kormány támogatja a január 1-jével történő megszüntetését - amint azt a fideszes Koszorús László javasolta -, az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának kormánypárti többsége ugyanakkor nem támogatta az erre vonatkozó, az adótörvényekhez benyújtott módosító indítványt.
Józsa István a nemzetgazdasági miniszter azon csütörtöki bejelentésére, hogy a kormány és a bankszektor együtt dolgozik tovább a devizahitelesek tehermentesítésén, úgy reagált: helyes, hogy a kormány belátta, tárgyalni kell a bankokkal. Üdvözölte azt is, hogy a gazdaság bizottság kiterjesztené a kedvezményes végtörlesztés lehetőségét a devizaalapú lakóingatlanra vonatkozó pénzügyi lízingszerződésekre is, továbbá hogy a parlament elé kerül a felszámítható kamatok és a teljes hiteldíjmutató (thm) mértékének korlátozását célzó javaslat.
Hozzátette: azt remélik, hogy mind a kormány, mind a hitelprobléma megoldására javaslatot kidolgozó Magyar Bankszövetség figyelembe veszi majd az MSZP hónapokkal ezelőtt ismertetett kilencpontos javaslatcsomagját.
A szocialista politikus szólt arról is, hogy a jövő évi költségvetés tervezete nem ad reményt a gazdasági növekedésre, a kormány által kezdeményezett "adódömping" bénítja a gazdaságot és ellehetetleníti a családokat. Ezzel arra reagált, hogy Matolcsy György szerdai sajtótájékoztatóján kifejtette: növekedési fordulatra van szükség ahhoz, hogy 2012-ben a GDP legalább 1,5 százalékkal bővüljön.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.