Bóvli lesz Magyarország? IMF-beavatkozást tanácsolnak az elemzők
A Bloomberg elemzői arra figyelmeztetnek, hogy a magyar adósságkockázati besorolás zuhant a legtöbbet a görög után - írj az Ecoline.
Elképzelhető, hogy Orbán Viktornak mégis az IMF-hez kell fordulnia, feladva nem ortodox gazdaságpolitikáját, amely hozzájárult ahhoz, hogy a magyar adósságkockázati besorolás zuhant a legtöbbet a görög után az elmúlt három hónapban – olvasható az ecoline.hu-n a Bloomberg elemzése.
A Moody’s és az S&P is a bóvli kategóriába sorolhatja át Magyarországot, figyelmeztet a hírportál, és több elemzőház (Bank of America, Morgan Stanley, Unicredit) úgy véli, hogy hazánknak az IMF-hez kellene fordulnia finanszírozásért.
A New York Times október elején hívta fel a figyelmet, hogy a spekulánsok a várható recesszió miatt a görög, olasz és portugál állampapírpiac után a hazai kötvénypiacot is ellepték.
Ha nem tudjuk magunkat finanszírozni a piacról, akkor nem marad más hátra, az IMF-hez, vagy az EU-hoz kell fordulni segítségért – mondta a Bloombergnek Jaksity György, a Concorde Alapkezelő elnöke. Az IMF híján Magyarország kínai, orosz, norvég, szaúd-arábiai és kazahsztáni szuverén állami befektetési alapokat próbál hosszú távú befektetésre bírni, írja a Bloomberg.
Az elmúlt három hónapban Magyarországon az ötéves lejáratú államkötvények biztosítási felára 175 bázisponttal ugrott meg, ennél csak Görögországé többi. A CMA szuverén adósságkockázatokat rangsoroló tízes listáján Magyarországot a nyolcadik legveszélyesebbként tartják számon, az ötéves lejáratú kötvények biztosítási felára közel 500 bázispont volt csütörtökön, még a két és fél évvel ezelőtti rekord 572 pont alatt.
Az adósságválságban szenvedő európai országok mellett csak Ukrajna előz meg bennünket, Horvátország pedig mögöttünk jár. A hírportál arról is megemlékezik, hogy az elmúlt három hónapban a forint volt a legrosszabbul teljesítő európai valuta, 12 százalékot gyengült a dollárral szemben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.