Aki nem biztos abban, hogy az adóbevallásakor jól értelmezi a jogszabályokat, az bejelentheti az adóhatóságnak ezt a bizonytalan jogi helyzetet, feltéve hogy csatolja mellé a szakértői jegyzőkönyvet és megfizeti a bejelentés díját - erre tesz javaslatot Rogán Antal.
A bejelentés után nem szabható ki adóbírság, és mulasztási bírság sem, ellenben ha az adóhivatal szerint több adót kell fizetni a bevallottnál, akkor a különbözetet a jegybanki alapkamat duplájával kell megfizetni - legalábbis az Országgyűlés honlapján megjelent javaslat szerint. Az említett szakértői jegyzőkönyvet ügyvéd, adótanácsadó, adószakértő, vagy okleveles adószakértő készítheti el. A bejelentés díja pedig a befizetett, illetve visszaigényelt adó fél százaléka, de legalább 100 ezer és legfeljebb 5 millió forint. A díjról az indoklásban az szerepel, hogy az az adóhivatal szolgáltatásának az ellenértéke.
A módosítás nem minősíti jogszerűnek a nyilvánvalóan téves jogszabály értelmezést (például egyértelmű adókulcs helyett attól alacsonyabb alkalmazását), és a nem rendeltetésszerű joggyakorlást (amikor az adózandó ügylet az adózás kijátszását célozza). Amennyiben a szakértő ilyen bizonytalan adójogi helyzetről készít jegyzőkönyvet, akkor az adóhatóság mulasztási bírságot szabhat ki rá. Amikor ez a bírság jogerős lesz, az adóhivatal a honlapján közzéteszi a szakértő nevét és nyilvántartási számát. A jogszerűtlen bejelentést tett adózó is megbírságolható, a bejelentési díj 20 százalékáig. A szakértő pedig a díj 50 százalékáig bírságolható, de mindkettejüknél 200 ezer forint a minimális bírság.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.