A kedvezményes devizahitel-végtörlesztés erőteljesen morzsolja majd a lakossági megtakarításokat, így a megtakarítási ráta a 2010-es 6 százalék után várhatóan nem éri el a becsült 7,9-es mértéket. A nyugdíjpénztári vagyonátadás után újabb összegek áramlanak majd ki a befektetési alapokból is, 2012-től azonban már megindulhat egy lassú növekedés. Az idei visszaváltás elsősorban a pénzpiaci, a kötvény-, valamint a nyílt végű ingatlanalapokat fogyaszthatja 100 milliárd forint körüli összegben, jövőre pedig a kiköltekezés miatt a kisebb összegű, rendszeres megtakarításokra épülő alapok, valamint a tőke- és hozamvédett konstrukciók lehetnek népszerűek a Pioneer Alapkezelő szerint.
A meglévő, 5500 milliárd forint értékű lakáscélú devizahitel-állomány körülbelül ötödét, azaz 1100 milliárd forintot fizethetnek vissza a közvélemény-kutatások szerint azok, akik élnének az év végéig fennálló kedvezményes végtörlesztés lehetőségével. A megtakarításokat várhatóan több százmilliárd forinttal olvasztó visszafizetési-akció nem hagyja majd érintetlenül a lakosság befektetési jegy-állományát sem, de hatása a különféle alapokra eltérő lehet.
A részvényalapok vagyona valószínűleg kisebb mértékben fogy majd, mert a tőzsdei árak esése miatt jelentős veszteséget realizál az, aki most száll ki egy ilyen alapból. Kevésbé veszélyezteti a soron kívüli visszaváltás a tőke- és hozamvédett alapokat is, ezeknél ugyanis a tőkevédelem a futamidő végére szól, így az idő előtti visszaváltás viszont árfolyamveszteséggel járhat. A pénzpiaci és kötvényalapok azonban várhatóan megsínylik a törvény adta végtörlesztési kedvezményt.
"A befektetési alapok vagyonának fele pénzpiaci és kötvényalapokban van, amelyekből becslésem szerint 90-100 milliárd forintos állomány párologhat el a devizahitel-végtörlesztés miatt" – fejtette ki várakozásait Vízkeleti Sándor, a Pioneer Alapkezelő vezérigazgatója.
Szerinte a családi összefogás miatt a hiteltartozással nem rendelkezők is felszámolják majd részben befektetésüket, így a befektetési alapok vagyonvesztése akár a fenti számnál nagyobb is lehet. A befektetések mobilizálásánál a kötvény- és pénzpiaci alapok mellett az ingatlanalapok vagyona is érzékelhető mértékben fogyhat, miután a két legnagyobb alap nyílt végű, így a befektetési jegyeik napi eszközértéken bármikor visszaválthatóak. A zárt végű ingatlanalapok befektetési jegyeit ugyanakkor csak a tőzsdén lehet eladni, ott viszont a csekély kereslet miatt rendkívül nyomottak az árak.
"A sorozatos vagyonvesztéssel járó bevételkiesést költségcsökkentéssel próbálják ellensúlyozni az alapkezelők: az eltávozó munkatársak helye többnyire betöltetlen marad, és a mintegy 300-400 főt foglalkoztató szakmában nem lesz reálbér-növekedés sem" – mondta Vízkeleti Sándor. Érdemes azonban kitartani, véleménye szerint, mert 2012-ben már nőhet az alapokban kezelt vagyon. A várakozásokat azonban hűti, hogy romlottak a magyar gazdaság növekedési kilátásai, sőt a recesszió sem zárható ki teljesen, ezért nem keletkezik majd jelentős, megtakarítható jövedelemtöbblet.
A befektetési alapok közül a pénzpiaci alapok helyzete nehezebb lesz, amennyiben sor kerül egy esetleges jegybanki kamatemelésre. Mert bár az emelkedő kamatszint egyformán javítja az alappal és az új betéttel elérhető hozamot, a pénzüknek helyet keresők a betétek jövőbeli kamatígéretét vetik majd össze az pénzpiaci alapok múltbeli teljesítményével, amiből időlegesen a betétek kerülhetnek ki győztesen.
Nőhet viszont a rendszeres megtakarítások iránti kereslet, ami a banki betétek mellett kedvez a kisösszegű rendszeres befizetésekkel töltekező befektetési alapoknak is. A bizonytalan piaci környezet miatt a tőke- és hozamvédett alapok továbbra is népszerűek lesznek. A Pioneer Alapkezelőnél számítanak arra is, hogy az ugyancsak rendszeres, kisebb összegű befizetéseken alapuló, de egy meghatározott élethelyzetre optimalizált befektetési stratégia szerint kezelt céldátum alapok iránt is nőhet a kereslet, amennyiben ismertebbé válnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.