2011. október. 19. 15:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 19. 20:15 Gazdaság

Százéves vízierőművet újítanak fel Borsodban

Vízierőmű modernizálásába fektet pénzt a német többségű Émász-Elmű csoport, amely a társaság a tulajdonában lévő, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Felsődobsza határában található, a Hernád folyó energiájára alapozott, száz évvel ezelőtt épített létesítményt korszerűsíti, mintegy 800 millió forintból.

A jelenleg is korabeli turbináival áramot termelő létesítmény megújítását, fejlesztését Hans-Günter Hogg, az ÉMÁSZ-ELMŰ társaságcsoport igazgatósági tagja egyebek mellett a cég környezetbarát politikájával indokolta.

Elmondta: a cégcsoport első alkalommal fordít ilyen beruházásra pénzt, indoka szerint fontosnak tartják a természeti erőforrások kihasználását, a kivitelezést uniós és hazai pénzek fedezik.  

Bercsi Gábor, az erőművet üzemeltető ÉMÁSZ-leányvállalat Sinergy Kft. ügyvezetője azt mondta: a beruházásnak köszönhetően a létesítmény kapacitása megduplázódik, 940 kilowattra növekszik. A megújult erőmű 2013-tól termel áramot.

A felsődobszai erőművet 1906-ban kezdte építeni Bárczay Gábor, a térség földbirtokosa, főleg a közeli malom kiszolgálására, ám a létesítmény által termelt villamos energiából 1912-ben már a nem messze lévő Miskolcra is jutott.

A Hernád vízi energiájára alapozott erőmű ezidáig 200 gigawattóra energiát termelt. Az erőmű kapacitása jelenleg mintegy ezer háztartás energiaigényét fedezi. A létesítmény korszerűsítése során a mostani, műemlék jellegű erőmű a tervek szerint megmarad jelenlegi állapotában, ám korszerű turbinákkal, gépészeti egységekkel szerelik fel.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?