Az Európai Központi Bank elnöke szerint az uniós szerződést kell megváltoztatni annak érdekében, hogy egyetlen tagország se destabilizálhassa a többit. Jean-Claude Trichet - aki a francia Europe 1 rádiónak nyilatkozott vasárnap - egyúttal szigorúbb euróövezeti kormányzást sürgetett.
Ugyanakkor hozzátette: azt várja, hogy a jövőben a már meglevő kormányzási szabályokat is szigorúbban fogják alkalmazni, a szerződés változtatása nélkül is. Ennek kapcsán hangsúlyozta: "nincs szövetségi költségvetésünk, nincs politikai föderációnk, tehát teljes mértékben tiszteletben kell tartanunk a kölcsönös felügyeleti szabályokat, amelyek az euróövezetben léteznek".
Trichet nyilatkozatában általánosságban is reagált a globalizációt és a pénzügyi szektor dominanciáját ellenző tüntetésekre a "felháborodottak" világnapja alkalmából. Elmondta, hogy hallja a tüntetők üzenetét és maga is úgy véli: a válságból tanulni kell. Ugyanakkor óvott a radikális megoldásoktól.
Trichet szerint a mozgalmak üzenete számukra - a világ pénzügyi vezetői számára - az kell legyen, hogy a világ pénzügyi rendszerét sokkal szilárdabbá tegyék, óvott azonban azoktól az eszméktől, amelyek a bankok "tönkretételét" hirdetik. Trichet szerint a szigorításban most félúton vannak, még sok a tennivaló, elsősorban a nem banki intézményeknél.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.