Gazdaság hvg.hu 2011. október. 14. 14:20

Matolcsy kudarca? – Távozik Kármán András az NGM-ből

Kármán András adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkár távozik a Nemzetgazdasági Minisztériumból – tudta meg a hvg.hu több forrásból. Információnkat cikkünk megjelenése után hivatalosan is megerősítette a miniszterelnök szóvivője.

Kármán András távozását kormányzati forrásból is megerősítették. A hvg.hu-nak nyilatkozó források nem kívánták részletezni az államtitkár távozásának okait.

Cikkünk megjelenése után Szijjártó Péter hivatalosan is megerősítette értesülésünket. December 1-jétől Kármán András tölti be az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) igazgatóságában a Magyarországnak járó helyettes igazgatói posztot, májustól pedig az EBRD egyik igazgatója lesz. Kármán így Urbán Lászlót, az EBRD igazgatóságának eddigi magyar tagját válthatja. Urbán László tavaly márciusban került be az EBRD igazgatóságába, ahol a magyar, a horvát, a szlovák és a cseh országcsoport igazgatóhelyettesi feladatait látta el. A EBRD-nél az országcsoportot jelenleg a cseh Klara Krol képviseli. A cseh mandátum jövő májusig szól, akkortól veszi át a feladatot a magyar igazgatósági tag. 

Timothy Ash, az RBS londoni elemzője a hírre küldött gyorskommentárjában azt írta, hogy Kármán távozása jelentős csapás az Orbán-kormány számára, mivel az államtitkár elismert tagja volt a gazdaságpolitikát alakító csapatnak, illetve megfogalmazása szerint az "agya/kidolgozója" volt a kormány gazdasági reformprogramjának - írta a Portfolio.hu.

Kényes helyzet

A miniszterelnök szóvivője nem részletezte az államtitkár távozásának okait. Elképzelhető, hogy ebben fontos szerepet játszanak azok a koncepcionális véleménykülönbségek, amelyek Kármán és a tárca más vezetői között feszültek tavaly óta.

A Hírszerző tavaly novemberben arról számolt be, hogy az említett véleménykülönbségek miatt Kármán már pár hónappal államtitkári kinevezése után „kakukktojásnak” számított a tárcánál.

MTI Fotó: Soós Lajos

Kármán Andrást 2010 júniusában nevezték ki a Nemzetgazdasági Minisztérium adó- és pénzügyi szabályozásért felelős államtitkárává. Kinevezéséig a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi elemzési igazgatója volt, és összesen mintegy 13 évet töltött a jegybanknál. Helyzete ennélfogva már tavaly nyáron meglehetősen kényes volt a kormány és a jegybank között kialakult konfliktus időszakában. (Azóta ez a konfliktus még inkább elmérgesedett)

A Hírszerző kormányzati forrásai tavaly arról számoltak be, hogy Kármán sokkal liberálisabb, piacbarát gazdaságpolitikát támogatott, mint a Matolcsy György vezette NGM főárama, inkább ahhoz az irányhoz sorolható, amit Szapáry György, Járai Zsigmond és Varga Mihály képviselt korábban a Fideszben és a párt holdudvarában.

A nézetkülönbségek nyomán már tavaly év végén arról lehetett hallani, hogy Kármán távozik a tárcától. Tavaly év végén közvetlen környezetében többeknek azt mondta, hogy a magyarországi ügyek már nem rá tartoznak, csak az uniós kérdésekkel foglalkozik. Utóbbi azzal függött össze, hogy Kármánt az uniós elnökség idejére az Ecofin (az EU tagországok pénzügyekért felelős minisztereinek tanácsa) felügyelete alatt álló munkacsoport vezetésével bízták meg.

Azóta sem javult a viszony

Az NGM azonban akkoriban cáfolta, hogy ez az államtitkár távozását jelentené. Mint a tárca írta, „Kármán András adó- és pénzügyekért felelős államtitkár nem távozik posztjáról, Kármán András és Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter között semmilyen koncepcionális nézetkülönbség nincs, a tárca pedig továbbra is számít Kármán András munkájára”.

A hvg.hu kormányzati forrásból úgy tudja, hogy Kármán és a tárca politikai vezetői között azóta sem javult a viszony, és az elmúlt hónapokban szoros kontroll alatt tartották Kármán Andrást és csapatát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.