Gazdaság MTI 2011. október. 07. 17:08

Hétvégén egyeztet Sarkozy és Merkel az európai bankokról

Egyetért a német és francia kormány abban, hogy szükség van az európai bankok feltőkésítésére, és nincs nézeteltérés azzal kapcsolatosan, hogy ezt miként kellene megvalósítani – tudta meg a Dow Jones üzleti hírügynökség pénteken francia pénzügyminisztériumi forrásból.

A forrás úgy fogalmazott: "Mindannyian egyetértünk abban, hogy a Basel III szabályoknak megfelelően magasabb tőkearányra van szükség a bankokban. A piac azt szeretné, hogy a tervezettnél korábban érjék el ezeket a szinteket a pénzintézetek". Megjegyezte: a francia bankok 2013-ban érhetik el a 9 százalékos, első körös tőkemegfelelési arányt.

A forrás szerint Németország és Franciaország egyetért abban, hogy a bankoknak előbb saját maguknak kell megpróbálniuk tőkeszintjeiket növelni, vagy piaci tőkéhez jutniuk. Csak az ilyen próbálkozások kudarca esetén szabad az államoknak "utolsó mentsvárként" közbelépniük.

A pénzügyminisztériumi alkalmazott arról tájékoztatott, hogy Nicolas Sarkozy, Franciaország elnöke a hétvégi berlini csúcstalálkozón az európai bankok és Görögország helyzetéről is tárgyal majd Angela Merkel német kancellárral. "Még nincsenek tárgyalások annak részleteiről, miként történjék a bankok feltőkésítése, így helytelen azt állítani, hogy különbség volna Párizs és Berlin között ebben a kérdésben" – mondta a forrás. Franciaországban már van egy erre alkalmas intézmény, a Société de Prise de Participation de l'Etat, amely jelenleg is működő szervezet – tette hozzá.

MTI / EPA
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.