Gazdaság hvg.hu 2011. október. 05. 11:39

A takarékok nem csatlakoznak a bankok alkotmánybírósági beadványához

Nem csatlakozott az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség (OTSZ) ahhoz az alkotmánybírósági beadványhoz, amelyben a Bankszövetség a devizahitelek végtörlesztéséről szóló törvény megsemmisítését kéri – tudta meg azenpenzem.hu.

A takarékszövetkezetek 80 százalékát tömörítő OTSZ levelet küldött a tagjainak, melyben arra biztatta őket, hogy mindenki a saját üzleti érdekei mentén döntsön. A Bankszövetség amiatt fordult az  Alkotmánybírósághoz, hogy az állapítsa meg az otthonvédelmi törvény devizahitelek végtörlesztéséről szóló részének az alkotmányellenességét, és semmisítse meg azt.

Túry Gergely

A Bankszövetség tagjai, a lakossági hitelezésben legnagyobb arányban részt vevő kereskedelmi bankok mindvégig élesen kritizálták a végtörlesztésről szóló törvényt, mely bizonyos feltételek mellett kedvezményes árfolyamon teszi lehetővé az adósoknak a végtörlesztést. Az érvek között a bankrendszer stabilitásának gyengítése, a forint gyengülése és a forint jegybanki alapkamatára gyarkorolt hatás mellett arról is szó volt, hogy a lépés jelentősen mérsékli majd a bankok hitelezési aktivitását, visszafogja a beruházásokat és a GDP növekedésére is káros hatással lesz.

Az átváltás kockázatai

A hazai takarékszövetkezetek viszont nyertesei is lehetnek a végtörlesztésnek – írtuk korábban –, ha beleállnak a versenybe. Időközben kiderült, a takarékszövetkezetek egyre-másra teszik közzé 10-11 THM körüli hitelajánlataikat, melyek elemzők szerint a forintkamat esetleges emelkedése miatt egyáltalán nem biztos, hogy alacsonyabb törlesztőrészletet eredményeznek majd. Igaz, kiesik az árfolyamkockázat. (A takarékok részletes ajánlatairől is lehet olvasni a már említett portálon.)

Annak, hogy a háború kitört, újabb jele, hogy a takarékszövetkezetek nem szeretnék, ha az Alkotmánybíróság a végtörlesztésről szóló törvényt megtorpedózná.

 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.