Az OMV negyede már az araboké
Az abu-dzabi állami befektetési alap, az International Petroleum Investment Company (IPIC) a korábbi 20,4 százalékról 24,9 százalékra emelte részesedését az OMV osztrák olaj- és gázipari vállalatban – közölte az OMV hétfőn.
A bécsi értéktőzsde honlapján közzétett információk szerint az IPIC kisrészvényesektől vásárolta a papírokat, így az osztrák állami vagyonkezelő, az ÖIAG továbbra is 31,5 százalékos tulajdonhányaddal rendelkezik az olajipari vállalatban.
Az OMV részvényeivel 1,58 százalékkal olcsóbban, 22,165 eurón kereskedtek hétfő délután a bécsi értéktőzsdén. A kereskedést befolyásolhatta a cseh CT24 televíziós csatorna értesülése, amely szerint az OMV kelet-európai finomítóinak és töltőállomásainak értékesítését fontolgatja annak érdekében, hogy nagyobb hangsúlyt fektessen gázkitermelési üzletágára. A CT24 hétfői híre szerint az érintett országok között van Magyarország, Csehország, Szlovákia, Bulgária és Bosznia-Hercegovina.
Az OMV nem kívánt reagálni a hírre, ám emlékeztetett, hogy a társaság már korábban ismertette vállalati stratégiáját. A Reutersnek az OMV elmondta: a stratégia a finomítói és értékesítési portfólió felülvizsgálatát tartalmazza; ez azért szükséges, hogy ez az üzletág fontos része maradjon az OMV jövőjének. "Még nem született végleges döntés a kérdésben, így nem kommentálunk piaci pletykákat" – közölte az OMV.
Egy szeptemberi isztambuli konferencián az OMV bejelentette, hogy 2014-ig mintegy 1 milliárd euró értékben vonul ki a finomítói és kiskereskedelmi üzletágból és a bevételeket a nagyobb nyereséggel kecsegtető kutatási és kitermelési tevékenységre fordítja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.